Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.585

Může pronajímatel použít kauci na vymalování bytu, pokojů?

9 odpovědí

Dobrý den, před časem jsem se domluvil se svým pronajímatelem o předčasném ukončení nájmu z důvodu toho že jsem přišel o práci a nebyl bych schopný dále hradit nájemné a služby v plné výši. Majitel mi vyhověl domluvili jsme si datum předání bytu.
V předávacím protokolu mi odečetl 2000 Kč z kauce za nájemné od 1. do 10. dne. Má na to nárok, když platím nájemné k 15 dni v měsíci? Domníval jsem se, že kauce mi bude vrácena celá (8.000 Kč).
Dále mi bylo sděleno že zbylá částka bude použita na malování bytu. Byt jsem vystěhoval pár hodin před předáním, takže jsem nestihl vymalovat. Mám malé děti a ve 2 místnostech byly pokreslené zdi a radiátor. Má na to právo? Vřele děkuji za odpovědi.

Dobrý den, zdá se že postup Vašeho pronajímatele byl správný, niže vysvětlím.

1) kauce slouží právě pro účely úhrady případných vzniklých škod, či dlužných plnění. JDe vlastně o zajištění pronajímatele, že o své peníze nepřijde, z důvodu že v bytě vznikne škoda způsobená nájemce, případně proto že nájemce neplatí nájemné - zpětně by měl pronajímatel větší obtíže dlužné částky po nájemci vymáhat.

Předpokládám, že výše nájemného ve Vašem případě činí 8.000 Kč a že nájemné neplatíte od 15. dne do 15 dne následujího měsíce, ale za jednotlivé měsíce, tedy od 1. do 30. dne měsíce a to .

Pak vyjdeme z předpokladu, že měsíc má 30 dní, tedy za 10 dní půjde o částku 8000 / 3 = 2.666 Kč, tedy pokud za 10 dní žádal 2000 Kč, zdá se mi toto adekvátní.

Nyní k té kauci (6000 Kč po odečtení 2000 Kč za nájemné + služby), pokud skutečně nechá pronajímatel byt vymalovat, je to v pořádku. Případně se s ním můžete domluvit, že byt vymalujete sám, a že Vám vrátí zbytek kauce, že případné nátěrové barvy zakoupíte na vlastní náklady. Toto zvažte, jinak postupu pronajímatele není dle mého názoru co vytknout.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za odpověd. Nájemné platím dle smlouvy do 15 dne v měsíci dopředu tak se domnívám že oni 2 tisíce si vzal neprávem když vlastně si je vzal navíc protože se domnívám že nájemné mám uhrazené dopředu právě do 15 dne v měsíci.Oněch 6000 přece také nemůže stát vymalování bytu je majitel povinen doložit mi za co moje peníze utratil? víte co já bych koupil barvu za 300 stovky a vymaloval sám a mě pak řekne že tam měl firmu a stálo to tolik. je povinen mi toto doložit když o to požádám? Dále eště nemáme dokončené vyučtování za vodu na tom jsme domluveni že se to vyřeší do konce měsíce června mám právo vydět od vodáren vyučtování ? on měl totiš vodu napsanou na sebe já mu to platil v nájmu 6000 plus voda 1000 děkuji

Pokud platíte nájemné dopředu, pak strhnutí 2000 Kč bylo ve Vašem případě skutečně neoprávněné.

Co se týká malby, celá záležitst by měla proběhnout tak, že tedď si 6000 Kč "zadržel", následně by Vm měl předložit daňvý doklad a případnou částku by Vám měl vrátit.

Ohledně vody - máte samozřejmě právo vidět veškeré fakturace.

Po tom co budou veškeré závazky (malování, případně nedoplatky či přeplatky za vodu stanoveny na jisto) - navrhuji, abyste pronajímatele písemně (doporučeně a na dodejku) požádal o vrácení daných finančních prostředků (budou-li nějaké) na Váš účet.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

a jak mám postupovat abych docílil toho aby mi ty 2 tisice byli vráceny?

Počkejte do konce měsíc června, kdy by Vám měl pronajímatel předložit fakturaci za vodu, a následně jej upozorněte, že žádáte vrácení dané finanční sumy na Vámi uvedený účet, včetně vrácení 2.000 Kč, neboť tyto byly z Vaší kauce strženy neoprávněně, protože nájemné platíte vždy k 15. dni, a proto máte za to, že jste měl nájemné uhrazené až do 15. dne daného měsíce.

Pokud budete mít na vodě nedoplatek - uveďte, že započítáváte jednostranně částku 2.000 Kč., kerá Vám nebyla vrácena z kauce ač měla (dále viz výše).

Stejným způsobem žádejte vrácení i 6000 Kč pokud nedoloží doklad za malířské práce (viz výše).

Děkuji za rady pomohla jste mi. :-)

To mě těší, přeju Vám, ať vše dobře dopadne. Jinak veškeré písemnosti zasílejte doporučeně a na dodejku.

Ještě jedna věc mě není jasná ve smlouvě se píše cituji. Kauce bude sloužit k vyrovnání případných dluhů souvisejcich s podnájmem. Kauce může být pronajímatelem použita zejména po skončení nájmu na úhradu škod způsobeních nájemcem na bytu, nebo pokud nájemce ukončí nájemní vztah před uplynutím sjednané doby nájmu. V případě, že po skončení nájmu nebudou na straně nájemce shledány žádné dlužné částky ani nájemcem způsobené škody, bude kauce vrácena nájemci v plné výši po předání bytu pronajímateli konec citace. to vlastně znamená že mi ani nic vracet nemusí? protože jsem ukončil nájemní smlouvu já? ale proč si tedy bere ty 2 tisíce z kauce nerozumím tomu že by se slitoval když jsem mu řekl že jsem přišel o místo? dostával jsem smlouvu na určito na rok pro upřesnění.

Pro vrácení kauce není dle občanského zákoníku rozhodné, kdo nájemní vztah ukončil, kauce se vrací vždy buď celá, nebo její část, podle toho zda vznikly, či nevznikly nějaké nedoplatky.

Ani z citace textu smlouvy nevyplývá, že by vrácení kauce spojovala pouze s případem, kdy nájemní vztah ukončí pronajímatel.

Ty 2.000Kč by Vám měl dle mého názoru vrátit, viz výše jak bylo počítáno - pokud skutečně nájem platíte od 15. do 15. dalšího měsíce a nikoliv že do 15. dne zaplatíte nájem na další měsíc tedy od 1. do 30. (v tomto druhém případě, by byla poměrná část nájmu ve výši 2000 Kč skutečně oprávněná - také viz výše). Nejlépe bude, pokud si s pronajímatel, je-li to možné, o těchto záležitostech promluvíte.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?