Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.749

Věcné břemeno chůze, jízdy po státní cestě - více než 10 let užívání

1 odpověď

Dobrý den, užíváme cestu 11 let, chtěli bychom zřídit věcné břemeno nebo ji vydržet. Dá se to udělat i bez soudních tahanic? Cesta je státu. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, pro zřízení věcného břemene - at již dohodou nebo vydržením, je nutný zápis do katastru nemovitostí.

A) dohoda o zřízení věcného břemene
K návrhu na vklad do katastru nemovitostí budete potřebovat přiložit dohodu na základě, které bude věcné břemeno zřízeno. Obraťte se na vlastníka cesty - předpokládám, že jí bude např. obec apod, pakliže si nejste jistí, kdo je veden jako vlastník v katastru nemovitostí podívejte se na stránky ODKAZ, zadejte číslo parcely, případně Vaše parcelu a rozklikněte geometrický nákres, kde jsou vidět i sousední parcely. S vlastníkem cesty se dohodněte na uzavření dohody o zřízení věcného břemene.

B) vydržení
Obraťte se na vlastníka nemovitosti, s tím že žádáte o potvrzení, že bylo právo cesty vydrženo, neboť toto věcné břemeno užíváte již déle než 10 let. Toto potvrzení opět přiložte k návrhu na vklad vlastnických práv do katastru nemovitostí.

C) pakliže se Vám nepodaří se s vlastníem dohodnout, bude nutné postupovat podle § 151o odst. 3 občanského zákoníku, tedy že soud může na návrh vlastníka stavby zřídit věcné břemeno ve prospěch vlastníka stavby spočívající v právu cesty přes přilehlý pozmek. V tomto případě by šlo o soudní řízení.

K bodu sub A, B) uvádím, že alespoň jedna z písemností (dohoda, či potvrzení o vydržení) musí mít úředně ověřené podpisy.