Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.340

Macecha ukradla, odcizila majetek otce spadající do dědictví - co dělat?

15 odpovědí

Dobrý den, mám k Vám jednu otázku, ze kterých možná vyplyne mnoho dalších.
Před dvěma měsíci mi zemřel otec, jsem 4 dědicové. Ihned po pohřbu jeho druhá žena vystěhovala všechny věci, které by se mohly týkat dědického řízení. Teď spolu s mým bratrem na mne podali trestní oznámení, že jsem se do nemovitosti vloupal a vykradl ji. Jak se prosím zachovat dále, když jsem již macechu vyzval, aby vše vrátila. Bratr mi neustále vypisuje SMS a vyhrožuje mi. Podle něj jsem už dědicky nezpůsobilý. Mám strach, aby si na mě něco nevymysleli. Poraďte prosím jak postupovat dál.

Dobrý den, Vámi popisovaným jednáním mohli Vaši příbuzní (bratr, macecha) naplnit znaky dědické nezpůsobilosti - tím že, jednali zavrženíhodným způsobem proti poslední vůli zůstavitele.

Ohledně trestního oznámení na Vaši osobu - celá záležitost bude policejně prošetřována, pokud policie (orgány činné v trestním řízení) nenajdou důvod, proč v řízení pokračovat, odloží jej. Vší obranou na poli trestního práva by mohlo být trestní oznámení proti oběma přbuzným pro TČ křivého obvinění (§ 345 trestního zákoníku).

Případná obrana v rámci civilního (občanského) řízení, by mohla být uskutečněna prostřednictvím předběžného opatření - aby dotčení s věcmi nenakládali, nezcizovali je, případně by bylo možné podat žalobu na vydání věci.

Ve Vašem případě s ohledem na možnou složitost případu, nepředvídatelnost jednání protistrany a dokazování, že jste se do domu nevloupal a věci neukradl, navrhuji zvážit konzultaci s advokátem.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Dobrý den, trestní oznámení bylo podáno, a již jsem byl podat vysvětlení, a bylo mi ústně sděleno, že nebyla naplněna skutková podstata trestného činu. Podle občanského zákoníku v hlavě o dědictví máme všichni dědicové do nemovitosti přístup. Všichni od nemovitosti máme klíče, a tím přístup do domu. Prozatím se na domě prováděli udržovací práce, tzn. odvážel se starý papír, staré železo a staré kabely. Těmito pracemi jsme chtěli zabránit rozšíření hlodavců a jiné havěti. Vždy při těchto pracech byla přítomna většina z dědiců (bratr vždy). Vše bylo řádně uloženo ve sběrně a účty z výkupu znějí na jméno bratra. Peníze za sběr mám u sebe, bratr se jich dožaduje, ale já mám za to, aby byly předány paní notářce, bratr ma na majetek exekuci.
Při vyklízení jsem našel dokumenty od domu, automobilu a polností. Jak s těmito daklady naložit, předat je notáři, který má na starosti dědické řízení již teď nebo až budu obeslán k řízení? JAk se mám bránit pomluvám a urážkám (kráva, magor, debil, kretén, zloděj a další) které bratr vypisuje mně i mé ženě, když jsme nic neukradli.

Dokumentaci k dědickému řízení (nemovitost, polnosti apod.) ponechejte u sebe, můžete pouze notáře informovat, že tyto listiny u sebe máte, zda je máte předat. Navrhuji ověřit, kde peníze za sběr jsou, případně je spolu s daňovými doklady zalepte do obálky a vše následně vezměte na jednání s notářem.

Obrana proti pomluvám a urážkám - můžete si u Vašeho operátora nechat zablokovat telefonní číslo Vašeho bratra, případně lze samozřejmě podat návrh na zahájení přestupkového řízení pro přestupek proti občanskému soužití - zvažte, ale zda tento krok celou záležitost nevyostří. Nejlepší je asi tyto projevy ignorovat, o dohodě mezi Vámi a Vaším bratrem spíše neuvažuji podle toho, co píšete.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Dobrý den, měl bych ještě jednu otázku. Může jeden z dědiců zakázat tomu druhému vstup do nemovitosti a za jakých podmínek. Bratr mi totiž emailem zakázal vstup pod pohrůžkou že když tam vstoupím tak vše co tam nebude nahlásí. Jaké jsou podmínky zakázání vstupu a jak se zachovat.

Tyto pohrůžky nemají žádný reálný právní základ, proto bych na ně nijak nereagovala - jak uvedl již orgán činný v trestním řízení, pakliže máte klíče a v tuto chvíli Vám svědčí dědické právo ve stejné míře jako Vašim ostatním příbuzným (bratr, macecha), není možné naplnit skutkovou podstatu TČ porušení domuvní svobody vloupáním.

Jiná situace by nastala, pokud by Vám bylo předběžným opatřením soudu nařízeno abyste se zdržel vstupování do objektu a podobně. Z povahy občanského práva, jako práva soukromého, není možné aby jedna fyzická osoba nařídila druhé jakoukoliv povinnost - naříklad zákaz vstupu do objektu.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Je možné a jak tedy zakázat vstup do nemovitosti (bratr, macecha), s tím, aby něco ještě nesebrali a nehodili to na mě. A ještě jedna otázka, zda je možné předběžným nařízením zakázat užívání věcí po zesnulém (osobní automobil, přívěsný vozík)těmto výše jmenovaným dědicům.

Prostřednictvím předběžného opatření můžete zakázat například jakoukoliv dispozici s majetkem zemřelého, až do doby pravomocného rozhodnutí o vypořádání dědictví.

V případě nemovitosti bych například zvážila i možnost pořízení notářského zápisu o soupisu věcí v nemovitosti a podobně.

Prosím kde a jak podat návrh na toto předběžné opatření, jaký je postup a znění, jaké náležitosti musí tento návrh obsahovat.

Vzory smluv a podání jsou dostupné zde - ODKAZ.

Vzor předběžného opatření naleznete zde - ODKAZ .

Spolus návrhem podání jste povinen soudu zaplatit jistotu ve výši 10.000 Kč (§ 75b o.s.ř.) + 1000 Kč za návrh na nařízení předběžného opatření (Položka 5 Sazebníku souních poplatků z.č. 549/1991 Sb.

Místně příslušným bude okresní soud bydliště žalovaných, případně poloha nemovitosti, pokud budete zakazova vstup do ní. - adresy jsou dostupné na stránkách ODKAZ .

V závěru návrhu žádejte například, aby bylo žalovaným (jmenujte) uloženo nenakládat s určitými věcmi (vyjmenujte) a dále aby se zdržely vstupu do objektu (specifikujte), a to až do pravomocného ukončení dědického řízení po zemřelém XY, nar. ......... .

Lze tento návrh podat elektronicky, či je nutné jej podat osobně na podatelně soudu. Jak je to potom s dokazováním co vše patří do dědického řízení? Musím já, co vše bylo odvezeno, nebo toto musí popravdě přiznat manželka zesnulého.

Pokd nemáte elektonický podpis, bude nutné podat návrh osobně na podatelně soudu, při té přiložitosti bude nutné zaplatit i výše uvedenou jistinu a soudní poplatek, čímž celou záležitost urychlíte.

Podání bude třeba podat ve třech vyhotoveních (1 pro soud, 1 pro macechu, 1 pro bratra). Na kopii podání si nechejte vyznačit datum podání návrhu (ta Vám zůstane).

V podání budete muset konkrétně uvést, který maetek tímto předběžným opatřením žádáte chránit.

Neopomeňte prosím skutečnost, že dříve než dojde k vypořádání dědického řízení, bude třeba vypořádat společné jmění manželů Vaší macechy a zesnulého otce.

Pokud se rozhodnete o podání přeběžného opatření doporučuji Vám raději s ohledem na složitost věci, poradit se o případném znění Vašeho podání s notářem,nebo advokátem.

Tyto obecné informace v rámci online chatu nelze považovat za dostatečnou právní poradu ve Vaší věci.

A ještě jedna poslední otázka, ta jistina je vratná?

Ano, tato jistina je vratná, slouží k zajištění náhrady případné škody nebo jiné újmy, která by předběžným opatřením mohla vzniknout.

Pokud nebude jistota složena bude návrh na předběžné opatření odmítnut.

Děkuji Vám a přeji krásný víkend.

Mgr. Porubek Stanislav

I Vám, hezký víkend. EK