Počet stránek ve webu: 47750

Nejnovější odpovědi

Manželství, děti, výživné, SJM, sociální podpora

Občan - vlastnictví, dědictví, dluhy, exekuce, bydlení, ad.

Trestní právo, trestné činy a přestupky

Práce, zaměstnanci, zaměstnavatelé

  • Podpůrčí doba a nemocenská - pravidla (190 a 380 dnů kalendářních)

    Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
    Pracovní neschopnost
    18-01-2025
    79
    Práce

    V roce 2019 jsem nastoupila do práce (klasické HPP), bohužel jsem po ca 4 měsících omarodila a nemocenskou pobírala asi 9 měsíců. Po skončení nemocenské jsem pracovní poměr ukončila a až do 1/2024 pracovala jako OSVČ. 1.2.2024 jsem opět nastoupila na HPP, zde jsem pracovala až do minulého týdne – nyní jsem opět na nemocenské (vyhoření). Po dobu tohoto zaměstnání jsem marodila pouze týden někdy ca v

    ...

Obchod, finance, daně, živnosti

Správní právo

  • Diskriminace pokutováním parkování jen jedné části obce - jak se bránit?

    Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
    Přestupky, pokuty
    20-01-2025
    64
    Správa

    Bydlím v paneláku. Doteď bylo parkování na cestě podél chodníku povoleno, respektive nepokutováno. PČR začala pokutovat jen jednu část, cca 100 m dlouhý úsek, na základě že není splněn dostatečný volný pás (nevím, kolik je to přesně ze zákona, 3m?). Jenže, těchto míst je v naší obci několik, místo kde parkujeme není označeno jiným zákazem stání ani parkování. Okolo zaparkovaných aut zbývá

    ...

Soudy a právníci

Různé

  • Třídní učitelka vyžaduje omluvenky od lékaře - má na to právo?

    Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
    Právo ve školství
    20-01-2025
    465
    Různé

    Dcera chodí na ekonomickou střední školu SŠ. Třídní učitelka vyžaduje omluvenky od lékaře, nevolnost uzná žákům pouze jednou v měsíci. Pokud je žák nemocný musí okamžitě k lékaři a přinést potvrzení o nemoci. Nemá možnost si sám rozhodnout, zda zvládne nemoc vyležet i bez pomoci lékaře. Na škole propustky vyžadují pouze ve dvou třídách. Má dcera stále chodí k dětskému lékaři a ten omluvenky

    ...
    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    S manželem se rozvádíme. Já jsem těhotná po umělém oplodnění (tudíž je otec jistý). Bydlím nyní u rodičů a náš společný byt s manželem chceme prodávat a jít napůl, jelikož jej vlastníme společně. Jsem teprve na začátku těhotenství, manžel mi krátce po transferu embrya oznámil, že má rád někoho jiného. Ráda bych stihla rozvod do porodu, a změnila si příjmení zpět na své příjmení za svobodna.

    Chápu dobře, že rozvod a změnu příjmení musím stihnout do porodu, abych mohlo dítě nést mé příjmení? Zároveň se chci zeptat, jak je to s péčí o dítě. Ráda bych měla výhradní péči a tolerovala návštěvy otce. Zkrátka nechci mu svěřovat malé miminko na delší dobu. Mockrát děkuji za odpověď.

     

     

    Odpověď:


    Co se týče Vašeho příjmení, paragraf 759 občanského zákoníku říká, že: Manžel, který přijal příjmení druhého manžela, může do šesti měsíců po rozvodu manželství oznámit matričnímu úřadu, že přijímá zpět své dřívější příjmení. Abyste si tedy mohla vzít zpět své původní příjmení, které by pak neslo i Vaše dítě, musela byste rozvod a změnu příjmení stihnout před narozením dítěte. Pokud to nestihnete, bude mít dítě po narození Vaše a manželovo společné příjmení.
    Co se týče otcovství, vzhledem k tomu, že se Vaše dítě narodí v době od uzavření manželství do třístého dne po rozvodu manželství, bude jako otec dítěte zapsán do rodného listu Váš manžel. I v případě, že se stihnete rozvést dříve, než se dítě narodí, bude po narození dítěte zapotřebí upravit to, kdo bude o dítě pečovat, jak bude probíhat styk s druhým rodičem a jaké výživné bude druhý rodič hradit. Pokud se chcete o dítě starat výhradně Vy, podejte po narození dítěte k okresnímu soudu v místě bydliště dítěte návrh na svěření dítěte do Vaší výlučné péče. Vzory takového návrhu najdete k dispozici na internetu nebo Vám s jeho sepsáním mohou pomoci například pracovníci občanských poraden či oblastních charit, které zpravidla nabízí bezplatné právní poradenství. V návrhu uveďte, že žádáte o svěření dítěte do Vaší výlučné péče, navrhněte, jak by mohl probíhat styk dítěte s otcem (jak často a jak dlouho) a uveďte požadovanou výši výživného. Co se týče výživného, soud není Vaším návrhem vázán - to znamená, že může stanovit vyšší, ale i nižší výživné než Vámi navrhované.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování