Počet stránek ve webu: 47750

Nejnovější odpovědi

Manželství, děti, výživné, SJM, sociální podpora

Občan - vlastnictví, dědictví, dluhy, exekuce, bydlení, ad.

Trestní právo, trestné činy a přestupky

Práce, zaměstnanci, zaměstnavatelé

  • Podpůrčí doba a nemocenská - pravidla (190 a 380 dnů kalendářních)

    Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
    Pracovní neschopnost
    18-01-2025
    79
    Práce

    V roce 2019 jsem nastoupila do práce (klasické HPP), bohužel jsem po ca 4 měsících omarodila a nemocenskou pobírala asi 9 měsíců. Po skončení nemocenské jsem pracovní poměr ukončila a až do 1/2024 pracovala jako OSVČ. 1.2.2024 jsem opět nastoupila na HPP, zde jsem pracovala až do minulého týdne – nyní jsem opět na nemocenské (vyhoření). Po dobu tohoto zaměstnání jsem marodila pouze týden někdy ca v

    ...

Obchod, finance, daně, živnosti

Správní právo

  • Diskriminace pokutováním parkování jen jedné části obce - jak se bránit?

    Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
    Přestupky, pokuty
    20-01-2025
    63
    Správa

    Bydlím v paneláku. Doteď bylo parkování na cestě podél chodníku povoleno, respektive nepokutováno. PČR začala pokutovat jen jednu část, cca 100 m dlouhý úsek, na základě že není splněn dostatečný volný pás (nevím, kolik je to přesně ze zákona, 3m?). Jenže, těchto míst je v naší obci několik, místo kde parkujeme není označeno jiným zákazem stání ani parkování. Okolo zaparkovaných aut zbývá

    ...

Soudy a právníci

Různé

  • Třídní učitelka vyžaduje omluvenky od lékaře - má na to právo?

    Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
    Právo ve školství
    20-01-2025
    463
    Různé

    Dcera chodí na ekonomickou střední školu SŠ. Třídní učitelka vyžaduje omluvenky od lékaře, nevolnost uzná žákům pouze jednou v měsíci. Pokud je žák nemocný musí okamžitě k lékaři a přinést potvrzení o nemoci. Nemá možnost si sám rozhodnout, zda zvládne nemoc vyležet i bez pomoci lékaře. Na škole propustky vyžadují pouze ve dvou třídách. Má dcera stále chodí k dětskému lékaři a ten omluvenky

    ...
    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Mám dítě s mužem, kterého jsem si na jeho naléhání v polovině července 2020 vzala za manžela. Je cizinec, zde žije 20 let, trvalý pobyt má v řízení. Od sňatku je to hotové peklo, před miminkem stále na mě křičí, pořád mě z něčeho obviňuje, napadá a uráží.

    Mám strach, že mi chce s miminkem někam utéct. Je možnost ještě zařídit zrušení sňatku a co to obnáší? Nebo jestli musím mít klasicky rozvod a kdy to je nejdříve možné? Děkuji.

     

     

    Odpověď:


    Podle § 680 občanského zákoníku platí, že: Došlo-li k uzavření manželství, přestože tomu bránila zákonná překážka, soud prohlásí manželství za neplatné na návrh každého, kdo na tom má právní zájem, ledaže manželství bránila překážka omezené svéprávnosti. Zákonné překážky manželství pak upravují § 672 - 676 občanského zákoníku. Manželství nemůže uzavřít nezletilý ani osoba, jejíž svéprávnost byla v této oblasti omezena. Manželství nemůže uzavřít také osoba, která již dříve uzavřela manželství nebo registrované partnerství, manželství nemůže být uzavřeno mezi předky a potomky ani mezi sourozenci. Jestliže se na Vás žádná z těchto situaci nevztahuje - Váš manžel je zletilý, svéprávný, není ženatý ani to není Váš příbuzný - budete se muset vydat cestou rozvodu.
    Existují dva typy rozvodu - rozvod nesporný (tzv. rozvod dohodou) a rozvod sporný. U rozvodu nesporného (dohodou) je zapotřebí splnit několik podmínek - jednou z nich je podmínka, že manželství trvalo nejméně jeden rok a manželé spolu alespoň šest měsíců nežijí. O rozvod dohodou tedy můžete požádat až za rok. Pokud nechcete rok čekat, můžete se vydat cestou sporného rozvodu. U tohoto typu rozvodu ale soud zkoumá příčiny rozvratu manželství, což může být pro oba manžele nepříjemné. V obou případech je zapotřebí nejprve vyřešit péči o dítě. Doporučuji tedy podat k okresnímu soudu v místě bydliště dítěte návrh na svěření dítěte do Vaší péče a uvést požadovanou výši výživného.
    Co se týče Vaší obavy, že manžel odjede s dítětem do zahraničí, dlouhodobě přemístění dítěte do zahraničí bez souhlasu druhého rodiče nebo bez rozhodnutí soudu, které by tento souhlas nahrazovalo, je považováno za tzv. mezinárodní únos. Pokud by taková situace nastala, doporučuji obrátit se na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí se sídlem v Brně - www.umpod.cz

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování