Počet stránek ve webu: 47750

Nejnovější odpovědi

Manželství, děti, výživné, SJM, sociální podpora

Občan - vlastnictví, dědictví, dluhy, exekuce, bydlení, ad.

Trestní právo, trestné činy a přestupky

Práce, zaměstnanci, zaměstnavatelé

  • Podpůrčí doba a nemocenská - pravidla (190 a 380 dnů kalendářních)

    Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
    Pracovní neschopnost
    18-01-2025
    79
    Práce

    V roce 2019 jsem nastoupila do práce (klasické HPP), bohužel jsem po ca 4 měsících omarodila a nemocenskou pobírala asi 9 měsíců. Po skončení nemocenské jsem pracovní poměr ukončila a až do 1/2024 pracovala jako OSVČ. 1.2.2024 jsem opět nastoupila na HPP, zde jsem pracovala až do minulého týdne – nyní jsem opět na nemocenské (vyhoření). Po dobu tohoto zaměstnání jsem marodila pouze týden někdy ca v

    ...

Obchod, finance, daně, živnosti

Správní právo

  • Diskriminace pokutováním parkování jen jedné části obce - jak se bránit?

    Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
    Přestupky, pokuty
    20-01-2025
    64
    Správa

    Bydlím v paneláku. Doteď bylo parkování na cestě podél chodníku povoleno, respektive nepokutováno. PČR začala pokutovat jen jednu část, cca 100 m dlouhý úsek, na základě že není splněn dostatečný volný pás (nevím, kolik je to přesně ze zákona, 3m?). Jenže, těchto míst je v naší obci několik, místo kde parkujeme není označeno jiným zákazem stání ani parkování. Okolo zaparkovaných aut zbývá

    ...

Soudy a právníci

Různé

  • Třídní učitelka vyžaduje omluvenky od lékaře - má na to právo?

    Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
    Právo ve školství
    20-01-2025
    468
    Různé

    Dcera chodí na ekonomickou střední školu SŠ. Třídní učitelka vyžaduje omluvenky od lékaře, nevolnost uzná žákům pouze jednou v měsíci. Pokud je žák nemocný musí okamžitě k lékaři a přinést potvrzení o nemoci. Nemá možnost si sám rozhodnout, zda zvládne nemoc vyležet i bez pomoci lékaře. Na škole propustky vyžadují pouze ve dvou třídách. Má dcera stále chodí k dětskému lékaři a ten omluvenky

    ...
    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Syn se 2015 oženil s Thajskou. Svatba byla v Čechách. Potom žili v Austrálii. Nyní je syn zpátky v Čechách, 06/2019-12/2019. Snacha je stále v Austrálii. Uvažují o rozvodu. Děti nemají. Prosím, doporučte postup. Oba s rozvodem souhlasí.

     

    Odpověď:


    Příslušnost a pravomoc soudu k rozhodnutí o rozvodu manželství s cizincem upravuje zákon č. 91/2012 Sb. o mezinárodním právu soukromém. Ten v § 47 odst. 1 říká, že: Nestanoví-li mezinárodní smlouva nebo přímo použitelný předpis Evropské unie něco jiného, stačí k založení pravomoci českých soudů k řízení o rozvodu manželství, jestliže je jeden z manželů státním občanem České republiky nebo jestliže žalovaný má v České republice obvyklý pobyt. Pokud je Váš syn občanem České republiky, může rozvod proběhnout v České republice podle českého právního řádu.
    Jestliže oba s rozvodem souhlasí, bude se pravděpodobně jednat o tzv. nesporný rozvod (rozvod dohodou). V takovém případě bude zapotřebí soudu společně s návrhem na rozvod manželství předložit také dohodu o úpravě majetkových poměrů, bydlení a případného výživného pro dobu po rozvodu – jedná se tedy především o vypořádání společného jmění manželů (SJM). Dohoda o vypořádání majetku (SJM) musí být písemná a musí obsahovat úředně ověřené podpisy obou manželů.
    Podle § 383 zákona o zvláštních řízeních soudních je pro rozvodové řízení místně příslušný ten soud, v jehož obvodu mají nebo měli manželé poslední společné bydliště v České republice, bydlí-li v obvodu tohoto soudu alespoň jeden z manželů. Není-li takového soudu, je příslušný obecný soud manžela, který nepodal návrh na zahájení řízení, a není-li ani takového soudu, obecný soud manžela, který podal návrh na zahájení řízení.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování