Chtěla bych požádat o radu ohledně rozvodu s Egypťanem. Stručné info: Manžel tu má již trvalý pobyt na základě sloučení rodiny, ale brali jsme se v Egyptě. Stále jsme ve společné domácnosti, ale manžel se chce od nás odstěhovat do jiného bytu. Máme půlroční miminko.

1) Mohu o rozvod požádat v ČR a u jakého soudu? Je na to speciální tiskopis?
2) Jaká je šance, že by mu soud mohl svěřit naše miminko?
3) Má naše miminko pouze české občanství, když se narodilo v ČR, aby si ho nemohl třeba odvézt?
4) Bylo by vhodné sepsat dohodu o vyrovnání majetku, než mu začne někdo radit? (Bohužel hypotéku mi vyřídili až po vydání egyptského oddacího listu-nestihli to dříve).
a) Dal by se byt přepsat na syna, aby to měl jako dědictví?
b) Co se spořícím účtem (150.000 Kč)? Info, manžel posílal své matce měsíčně finance (za 3,5 roku celkem cca 550.000 Kč). Dalo by se to použít, jako argument, pokud by chtěl po mně nějak vyplatit?
c) Musela bych mu vyplatit půlku z hypotéky 708.000 Kč nebo z aktuální ceny bytu 1.800.000 Kč?
d) Bude muset platit výživné na dítě i kdyby se vrátil zpět do Egypta?
Je toho více, ale k tématu, tak snad to nevadí. Mnohokrát děkuji za odpovědi. Edita.

ODPOVĚĎ:
K Vašim dotazům:
1. pokud trvale jako rodina bydlíte na území ČR, rozvede Vás český soud, návrh na rozvod podáváte k soudu, v jehož obvodu máte jako manželé společné bydliště. Speciální tiskopis není, do návrhu stačí sepsat důvody, proč se rozvádíte, období, v němž nastal rozvrat manželství a musíte specifikovat účastníky - jménem, bydlištěm, datem narození.
2. Šance, že by manželovi soud svěřil tak malé dítě, je naprosto minimální.
3. Vaše dítě by po otci mělo mít i egyptské občanství, pokud by hrozilo, že má v plánu je odvézt do Egypta, musela byste podat návrh na předběžné opatření, aby mu soud zakázal vycestovat s dítětem mimo území České republiky.
4. Dohodu sepsat samozřejmě můžete, záleží to především na vašich vztazích, jestli budete schopni dohodu uzavřít.
5. Byt by bylo možno přepsat, ale smlouvu by napřed musel schválit opatrovnický soud.
6. Pokud manžel posílal finance své matce a jednalo se o finance nabyté jeho příjmem ze zaměstnání, mohla byste žádat polovinu vyplacených peněz zpět, jedná se o SJM.
7. Pokud jde o byt či hypotéku, je rozhodné, zda náleží do SJM či nikoliv, bez upřesnění nelze odpovědět.
8. Ano, i z Egypta musí hradit výživné.