Je nutné se bývalému manželovi písemně Dovolat promlčení dluhu, který si ex šikovně vymyslel (tedy neexistuje žádný podpis atd.), pokud jsem od něj přímo dosud nikdy nebyla vyzvána k úhradě, a údajně se jedná o dluh z roku 2007? Mylně tvrdí ve svém insolvenčním řízení, že počáteční vklad na koupi nemovitosti uhradil pouze sám (ve skutečnosti to sice odcházelo z jeho účtu, ale dostal v hotovosti ode mne polovinu, bylo to před uzavřením manželství, žádné smlouvy jsme nepsali). Dané jsem se dozvěděla z jeho insolvenčního řízení, že prý má pohledávku za mnou. Pokud je to vhodné, prosím, jak má vypadat takové Dovolání? Děkuji,   Veronika

ODPOVĚĎ:
Pokud se jedná o dluh z roku 2007, tak je samozřejmě promlčený, neboť promlčecí lhůta je tříletá a pokud není ujednána splatnost, tak promlčecí lhůta běží dnem následujícím po dni, kdy měl dluh vzniknout. Doporučuji tuto skutečnost napsat k insolvenčnímu soudu k uvedené spisové značce, tedy soudu sdělit, že žádný dluh vůči bývalému manželovi nemáte a pokud by tomu tak mělo být, tak že vznášíte námitku promlčení.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Dovolání se promlčení dluhu bývalému maneželovi do jeho insolvence