Počet stránek ve webu: 43.307

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

S manželkou jsme byly před svatbou pár. Měl jsme spolu už dvě děti. Manželka koupila byt, bydlíme tam spolu od začátku. Já měl malý příjem. Nedosáhl jsem na hypotéku. Od začátku se hypotéka platí ze společných peněz. Žádný počáteční vklad nebyl ani u jednoho. Žádnou předmanželskou smlouvu nemáme. V případě rozvodu, na co mám právo.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Je nutné sepsat dohodu o vypořádání majetku s tím, že společný byt, kterého jsme oba vlastníky půl na půl, zůstane nadále v podílovém vlastnictví, dokud dcera nedostuduje? Chtěla bych zůstat bydlet v bytě s tím, že se potom byt prodá (případně jeden z manželů druhého vyplatí)? Tzn. mohou manželé souhlasně dohodnout, že budou nadále vlastníky ideální poloviny bytu, ve kterém zůstanu bydlet s dcerou, aniž by ti bránilo nespornému rozvodu? Děkuji za váš čas. Radislava.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Měla bych prosím dotaz ohledně splácení půjčky v případě rozvodu. Manžel si vzal půjčku na rekonstrukci našeho bydlení v době, kdy jsme ještě manželé nebyli. Je to půjčka bez zástavy nemovitosti. Ovšem rekonstrukci jsme prováděli v rodinném domě, kde majitelem jsem z poloviny já, z druhé poloviny můj táta. Jak se půjčka řeší v případě rozvodu?

1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Opravil jsem s přítelkyní můj dům z hypotéky psané na mě. Pak jsme se vzali. Na co má teď při rozvodu nárok. Děkuji za odpověď.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Obracím se na Vás s prosbou, co mám udělat a jakým způsobem bude probíhat rozvod po mém podání návrhu, když manžel nebude souhlasit s prodejem našeho domu ve SJM a nemá na vyplacení poloviny již odhadnutého domu.   Ráda bych se se synem odstěhovala buď do pronájmu anebo do vlastního bytu, ale moje finance na to nestačí, abych platila 1/2 hypotéky a zároveň měsíční náklady na moje bydlení mimo trvalý pobyt.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Manžel pracuje v rodinné firmě - s. r. o. Ve firmě je jednatelem. Otec má podíl 50%, matka 25%, manžel 25%. Matka s otcem chtějí přepsat jejich podíl na mého manžela, aby byl 100% vlastníkem firmy. Je možné, aby mu podíly darovali, abych já jako manželka na podíly neměla v případě rozvodu nárok? Nebo bychom s manželem museli ošetřit SJM? Můj dotaz je, zda podíly ve firmě jdou darovat nebo musí být udělaný nějaký přepis a podíly darovat nejdou. Děkuji za odpověď Miloslava.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

S manželkou jsme měsíc rozvedeni. Manželství trvalo 20 let, v době manželství dostala manželka darem dům v hodnotě 500.000 Kč. Za celou tu dobu jsem dům zhodnotil, dnešní odhad 8.600.000 Kč. Manželka byla většinu času doma nebo měla velmi nízký plat, pracoval jsem hlavně já a vkládal peníze i práci do domu.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na majetkové vyrovnání v případě, že manžel vlastní nemovitost na kterou splácel hypotéku. Ještě před uzavřením sňatku, došlo k přefinancování hypotéky na dům, kterou již splácíme spolu téměř 20let. Hypotéka zatím není splacena a nemovitost je psána pouze na manžela.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Při rozvodu jsme podepsali dohodu o vypořádání SJM tím, že manžel vyplatí dceři do 1 roku od nabytí právní moci 7.000.000 Kč. Lhůta v dubnu 2023 vypršela a dcera dodnes peníze neobdržela. Můžete mi prosím poradit, jak dále postupovat? Je nutné, aby dnes (26.06.2023) už 18 letá dcera sama podala žalobu za nedodržení soudí dohody? Nebo mohu vše vyřídit já, jako její matka? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Radislava.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Vlastním pozemek (získán darem, včetně darovací smlouvy a zápisu do KN, 2022), přičemž stavím dům, který je zatížen hypotékou na moji osobu (v KN zapsáno zástavní právo smluvní, ve smlouvě zákaz zcizení). Lze v případě sňatku SJM rozšířit o výše zmíněný majetek nabitý před manželstvím, aby se majetek stal společným? Může mít věřitel výhrady a nesouhlasit, nebo mám na toto právo? V případě uzavření sňatku a následného refinancování hypotéky se stanou automaticky vlastníkem oba? Děkuji.