Počet stránek ve webu: 43.307

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Vlastnili jsme s manželkou 40 let vinný sklep. Nikdy jsme neprovozovali komerční činnost. V posledních 10 letech jsme již ani nevyráběli víno, neměli jsme na to sílu. Jsme starobní důchodci. Několik let jsme sklep pronajímali za 2.000 Kč/měsíčně nájemci na uskladnění vína. V posledních 3 letech (2021-2024) nám soused, který chtěl stavět, platil kompenzaci pronájmu 2.000 Kč měsíčně, protože kvůli jeho stavbě jsme museli z bezpečnostních důvodů mít sklep zavřený.

Nyní jsme vinný sklep prodali. Z dostupných informací se domníváme, že nemusíme platit daň z převodu nemovitostí. Abychom neudělali chybu pro jistotu se Vás ptáme. Není zapotřebí v našem popsaném případu platit daň z převodu nemovitostí? Musíme prodej hlásit na Finančním úřadu i v případě že nemusíme platit daň z převodu nemovitostí? Děkuji Vám za informace.

 

ODPOVĚĎ:
Přímo daň z převodu nemovitosti se neplatí, protože byla zrušena. Při prodeji nemovitosti se platí pouze daň z příjmů, ale protože jste vinný sklep s manželkou vlastnili více než 40 let, tak příjem z jeho prodeje je u Vás osvobozen od daně z příjmů fyzických osob podle ustanovení § 4 odst. 1 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů. Osvobozený příjem se neuvádí v daňovém přiznání a oznamuje se pouze pokud je vyšší než 5.000.000 Kč, což pravděpodobně asi nebylo. Takže z prodeje vinného sklepa nemusíte platit žádnou daň a prodej nemusíte ani hlásit na Finančním úřadu.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.