Počet stránek ve webu: 43.307

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Po smrti svého otce jsem zdědila podíl v bytě, který obýval se svou druhou ženou (v bytě spolu bydleli přes 30 let). Ráda bych ji podíl darovala. Musím platit daň? Děkuji Alice.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Firma Printify (fakturační adresa v Litvě, tedy EU) fakturuje mé firmě (ČR) za zboží cenu včetně DPH. Toto DPH následně Printify odvádí Českému státu. Má firma zboží prodá za konečnou cenu s DPH koncovému zákazníkovi v ČR. Otázka zní: jak zaúčtovávat faktury od Printify a hlavně jakým způsobem žádat z těchto faktur DPH zpět?

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Jsem učitelkou na základní škole, a tak mám "klasický" příjem a daňové vypořádání vždy řešíme s poradkyní, která k nám přijde do školy. Jen podepíšeme papíry a je hotovo. Chtěla bych však začít přispívat na stránky Učitelnice.cz, kde za své výtvory můžete získat jisté finanční ohodnocení. Každý měsíc stránka vystaví fakturu, avšak neodvádí za autory daně.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Jsem OSVČ, plátce DPH. V obchodním majetku mám odepsaný automobil, pořízený 2017 s odpočtem DPH. Mám dotaz ohledně vyřazení vozu z obchodního majetku z pohledu DPH, a daně z příjmů. Pokud nebude auto dále využíváno k ekonomické činnosti, a účelem je jeho následný prodej, je nutno při vyřazení vozidla z provozu zaplatit DPH z částky obvyklé ceny tohoto ojetého vozidla, nebo jen daň dle & 10 ZDP po prodeji vozidla? Není mi úplně jasná souvislost s koeficienty odpočtu do 5 let.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Jsem OSVČ, plátce DPH, paušální výdaje (60%). Pokud začnu fakturovat firmě v USA, podle toho co jsem už zjistil, tak na faktuře bude částka v USD, DPH bude 0. Ohledně faktury a daňového přiznání jsem se chtěl zeptat:

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

V roce 2023 jsem měl osvobozený příjem téměř 6.000.000 Kč. Protože jsem DAP podával elektronicky dne 16.4.2024 (termín podání do 2.5.), oznámil jsem tento osvobozený příjem podle §38v příslušnému FÚ dne 17.4.2024 (§38v, odst. 1). Došlo tak k překročení lhůty pro podání oznámení osvobozeného příjmu (za všech okolností platí termín 2.4.) nebo v tomto případě platí stejný termín podání oznámení jako termín pro podání DAP elektronicky (tj. do 2.5.)?

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Vlastnili jsme s manželkou 40 let vinný sklep. Nikdy jsme neprovozovali komerční činnost. V posledních 10 letech jsme již ani nevyráběli víno, neměli jsme na to sílu. Jsme starobní důchodci. Několik let jsme sklep pronajímali za 2.000 Kč/měsíčně nájemci na uskladnění vína. V posledních 3 letech (2021-2024) nám soused, který chtěl stavět, platil kompenzaci pronájmu 2.000 Kč měsíčně, protože kvůli jeho stavbě jsme museli z bezpečnostních důvodů mít sklep zavřený.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Podnikám a právě vyplňuji daňové přiznání. Chci uplatnit výdaje na dopravu paušálem. Auto používám i k soukromým účelům. Podnikání mám spíše jako vedlejší činnost. Jinak jsem zaměstnán na hlavní úvazek. Dotaz: Když uplatním paušál na dopravu 4.000 Kč/měsíc za celý rok, t. j. 48.000 Kč, musím pak např. při kontrole z FÚ dokazovat, kolik měsíců v roce jsem opravdu projezdil, respektive kolik jsem utratil za PHM a parkovné, nebo se to nepřezkoumává? Děkuji.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Prodáváme s bývalým manželem náš rodinný domek a zájemce je právnická osoba. Je v tomto případě nějaké přísnější opatření, resp. povinnost ke kupní smlouvě dokládat daňová přiznání a podobně? Smlouvu bychom zařizovali pouze s právníkem a bez realitní kanceláře. Děkuji za odpověď. Olivie.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Koupil jsem pozemek, na pozemku postavím dům, po přidělení čísla popisného v něm budu bydlet dva roky. Čímž jej užiji pro vlastní bydlení dva roky - podmínka splněna. Čili bych neměl platit daň z příjmů nemovitosti, když dům po dvou letech prodám?   Nepotřebuji ani žádné faktury z realizací prací, které bych měl nutně doložit na finanční úřad?