Počet stránek ve webu: 43.319

1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)
Jsem majitelem garáže s přístupem přes pozemek, který si nedávno zakoupil jiný majitel. Ve smlouvě je uveden přístup do mé garáže jako věcné břemeno. V současné době mne na těchto právech omezuje, garáž někdy používá dcera, s čímž rovněž nesouhlasí, že je věcné břemeno psáno pouze na mne. Mohl by moji garáž používat rodinný příslušník, nebo zda bych ji mohl pronajmout osobě, která by nebyla se mnou v příbuzenském poměru? Matouš


ODPOVĚĎ:

Není věcné břemeno jako věcné břemeno. Jsou věcná břemena, jež jsou vázána ke konkrétní osobě, a pak jsou věcná břemena, jež jsou vázána k věci.
Jedná-li se o věcné břemeno vázané k osobě, tzn. že oprávněným z toho věcného břemene jste jen Vy, tak samozřejmě přístup třetí osoby přes pozemek majitele není vymahatelný.
Pakliže by se jednalo o věcné břemeno, které je vázáno k věci, tzn. vzhledem k vlastnictví oné garáže, tak by tam samozřejmě mohla docházet jakákoli osoba, jež by užívala garáž na základě vlastnického práva nebo příbuzného práva, protože vlastnické právo je jedno z nejsilnějších práv jako takových, a potom není možno vyloučit přístup dcery nebo jiných rodinných příslušníků.
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.