Počet stránek ve webu: 43.429

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Mamka, která má doživotní právo užívání v mém bytě, chce dát do své závěti její přání a já s tím nesouhlasím. Prý po její smrti, mám zpřístupnit můj byt sourozencům, aby si vybrali z matčina movitého majetku, co se jim hodí. To se mi nelíbí a nevím co dělat. S mamkou není žádná řeč a trvá na svém. Můžu se nějak bránit? Můj byt není vetešárna. Děkuji za radu. Štefan.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Koupili jsme nemovitost, kde hned za plotem na našem pozemku stojí sloup s elektrickým vedením. Předpokládáme, že je ve vlastnictví ČEZu. Není ošetření nijak věcným břemenem. Teď nám přišel dopis od nějaké firmy, že sousedi budou dělat FV elektrárnu a je třeba posílit síť. Budou se sundávat vzdušné kabely a zakopávat do země.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Od 1996 vlastním pozemky s chatou. Přístupová cesta k pozemku (účelová komunikace, lesní cesta) vede částečně přes soukromé okolní pozemky jediného vlastníka, částečně i přes mé pozemky. Takto je užívána i ostatními subjekty (zemědělské družstvo) a původní vlastnice okolních pozemků nevznesla nikdy námitku proti užívání cesty.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Koupili jsme před 14 lety (2010) nový dům s pozemkem, na kterém je betonový el. sloup. Smlouvu o věcném břemeni s ČEZ uzavřel stavitel domu (majitel) na svoji osobu těsně před tím, než byl dům přepsán v katastru nemovitostí ČR na nás. Majitel uzavřel smlouvu jako bezúplatnou a takto přešla i na nás jako nové majitele. Je možné nyní uspět na ČEZ s žádostí o změnu smlouvy na úplatnou?

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Vlastním chalupu cca 3 roky, kde mi ji daroval otec, který chalupu zdědil od rodičů mých prarodičů. Od roku 1956 tudíž čerpali mí prarodiče vodu ze společné studny, kterou vybudovali společně s dalšími obyvateli chat a kterou pravidelně udržovali a investovali všichni do ní peníze - doloženo. V katastru nemovitostí je napsáno, že objekt - chalupa je napojena na vodovod a v dědických papírech, že otec dědí vodovodní potrubí přípojku.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Drenáž našeho domu vede přes cizí pozemek - není zanesena v katastru ani vedena jako věcné břemeno. Majitelé se nyní pozemek rozhodli prodat a požadují, abychom drenáž odstranili. V době, kdy se dům stavěl a vybudovala se drenáž, patřily oba pozemky jedné (širší - bratři) rodině. Přerušení drenáže nám způsobí potíže se zatopením sklepa, máme povinnost řešit také odstranění drenáže na vedlejším pozemku?

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Rodiče mi darovali dům i s přilehlou stavbou a dvorem, je zřízeno věcné břemeno mé matky, otec již nežije. Můj manžel založil s. r. o. a v části přilehlé stavby má uskladněný materiál, nářadí atd. Taktéž je uzavřena pojistka na s. r. o. (pro případ ztráty...). Tuto část má uzamčenou, ale má matka se dožaduje přístupu. Je možné nějak ošetřit?

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Po smrti maminky jsme se sestrami zdědily byt, na kterém je zapsáno v katastru nemovitostí ČR věcné břemeno (Smlouva o zřízení služebnosti), kdy přítel maminky může v bytě za určitých podmínek dožít. Po smrti maminky však nehradil nájem + služby a ten až do dědického řízení (4 měsíce) odcházel trvalým příkazem z maminčina účtu.

1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Jsem jediný vlastník nemovitosti (rodinný dům), kde žije i můj postižený otec, který je ochrnutý má tu věcné břemeno užívání (doživotní). Po úmrtí mé mamky 07/2021, u nás v rodině vznikl spor s mým otcem a dětmi mé sestry. Otec chtěl dům (dar) zpět, a to pro nevděk – údajně jsem mu měl ubližovat atd.). V té době jsem měl otce v péči.

1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (2 hlasů)

Manžel nabyl děděním pozemek v němž je právo pro všechny držitele a nastupitele na pozemku užívat studnu na vedlejším pozemku, podle kupní smlouvy, která je založena na katastru. To bylo zapsáno do pozemkových knih na základě soudního rozhodnutí. Tato služebnost byla vedena na listech vlastnictví manžela a sousedů, kde je studna.