Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 258752592 / 0300 . Děkujeme! Financování poradny - info.

Trestní oznámení pro neplacení výživného, alimentů

Umístění stránky: Rodina > Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
21. březen 2010
Co mám dělat, pokud otec neplatí výživné na nezletilé dítě? Jitka.


ODPOVĚĎ:
Pokud rodič úmyslně nebo z nedbalosti neplní svou vyživovací povinnost, dopouští se trestného činu „Zanedbání povinné výživy“. Neplněním vyživovací povinnosti je situace, kdy rodič neposílá výživné nebo když posílá méně nebo když hradí výživné nepravidelně.
Rodič, který má dítě svěřené do péče, nebo zletilé dítě, má tyto možnosti:
a) vyzvat povinného rodiče k řádnému placení výživného,
b) podat na Policii ČR trestní oznámení (lze jej podat již po dvou nebo třech nezaplacených výživných, nikoli až po šesti) - vzor naleznete zde,
c) není-li výživné stanoveno soudem, pak podat návrh na určení vyživovací povinnosti,
d) je-li již výživné určeno soudem, pak podat návrh na výkon rozhodnutí  nebo návrh na nařízení exekuce.


Trestní oznámení na neplacení výživného nebo rovnou exekuce na výživné?
V zásadě je možné neplnění vyživovací povinnosti řešit oběma způsoby najednou, tedy podáním trestního oznámení i návrhu na výkon rozhodnutí nebo na nařízení exekuce.

TRESTNÍ OZNÁMENÍ můžete podat na kterékoli policejní stanici, Policie ČR oznámení prošetří, předá státnímu zástupci a ten podá k soudu obžalobu, na základě které proběhne soudní řízení o vině a trestu. Povinný rodič má možnost vyhnout se odsouzení dobrovolným splacením dlužné částky ještě před vyhlášením rozsudku (jde o tzv. účinnou lítost).


NAŘÍZENÍ VÝKONU ROZHODNUTÍ NEBO EXEKUCE je nuceným vymáháním dluhu (výkon rozhodnutí provádí soud, kdežto exekuci Vámi vybraný
exekutor) těmito způsoby:
a) srážkami ze mzdy rodiče nebo z jiného příjmu,
b) přikázáním pohledávky z účtu rodiče (např. sporožirový účet),
c) prodejem movitých věcí (automobil, luxusní hodinky apod.),
d) prodejem nemovitých věcí (rodinný dům, chalupa),
e) prodejem firmy.

Ideální je podat návrh na soukromou exekuci, protože soukromý exekutor bude vymáhat částku určitě rychleji, než klasický soudní vykonavatel.
Komentáře (10)
 • Monika M  - Zamítnuté trestní oznámení pro neplacení výživného
  Dobrý den, jsem samoživitelka na MD a mám dvě děti, dceru 8 (z předchozího partnerství) a syna 2. S manželem, otcem syna, se rozvádím, syn byl do péče svěřen mně a otci bylo stanoveno výživné už v dubnu 2014. Manžel výživné platil řádně, občas se zpožděním, až do listopadu 2014 včetně. V prosinci 2014, lednu 2015 a únoru 2015 nezaplatil nic. V době, kdy nezaplatil ničeho, mne manžel nutil pod pohrůžkou neplacení výživného k vystavení všech stvrzenek o zaplacení alimentů, jednotlivě na každý z měsíců, za celou dobu od rozhodnutí soudu, na nějaké nesmyslné, mnohem vyšší částky, přesto, že některé z dokladů o zaplacení z daného období manžel již měl. Proto, že své výhrůžky manžel plnil a výživné neplatil, podala jsem na něho oznámení pro útisk, který paní vyšetřovatelka smetla ze stolu s tím, že jde o přestupek... jen hloupé naschválky. Pro nás to přitom byla otázka života a smrti, výživné mít a nemít! Naše finanční situace je velmi zlá! Alimenty totiž nedostávám ani od otce dcery a žijeme tudíž jen z podpory, která stěží stačí na pokrytí nákladů na bydlení, elektřinu, telefon a pár balíků plen. Nicméně manžel, který se v té době stihl odstěhovat do Anglie, se nejspíš zalekl a po třech měsících nám opět přišla složenka. V březnu 2015 nám přišla částka o 1500,- Kč nižší, než je stanovené výživné. Potom manžel výživné zas nějakou dobu platil (4/2015, 5/2015 a 6/2015). V červenci 2015 však nepřišlo opět nic a v srpnu částka o 1900,- Kč nižší, než je stanovené výživné. Takže v měsících: 12/2014, 1/2015, 2/2015 a 7/2015 nezaplatil manžel nic a v měsících 3/2015 o 1500,- Kč méně a 8/2015 o 1900,- Kč méně. K dnešnímu dni dluží na výživném celkem částku ve výši 17400,- Kč. Když jsem podala tr. oznámení, tak mi po pár dnech volala ta samá policistka, která řešila má předchozí oznámení pro útisk atd. Ptala se mne, jak jsem k té částce došla? Vysvětlila jsem jí to, i když jsem to již podrobně vypsala a vysvětlila v oznámení. Odpověděla mi, že o trestný čin nejde, protože manžel výživné synovi nezaplatil 4 měsíce po sobě jdoucí. Prý, aby naše výživné začali řešit, musí splnit tuto podmínku čtyř měsíců. Nebo je prý ještě možnost dokázat, že manžel opravdu zanedbává povinnou výživu a činí tak úmyslně, a to tak, že v jednom kalendářním roce........ no, a to, co mi pověděla dál, jsem nepochopila a potom i úplně zapomněla? Ta možnost, kterou paní policistka nadnesla, mě ale zajímá a vrtá mi hlavou. Poradíte mi? Víte, co měla paní policistka na mysli? Jak by měla její nedokončená věta pokračovat? Musí být přeci způsob, jak se bránit? Přeci zákon nemůže dovolovat otcům dětí, aby zákon zneužívali a tři měsíce neplatili, čtvrtý poslali třeba jen nějakou část, a pak zase tři měsíce neplatili? Že ne? Snad jsem to nenapsala příliš složitě a je rozumět, o co mi vlastně jde a na co se ptám? Jsem rozrušená, naštvaná, rozohněná a ten svůj dotaz jsem rozvedla trochu víc, než bylo nutné. Každopádně za odpověď, radu, názor, postřeh, zkrátka za vše, předem velice děkuji! Monika M
 • etas  - neplaceni vyzivneho z Německa.
  Dobrý večer,mohu podat trestní oznámení za neplacení výživného na dceru ,když už jsem zažádala Brněnský uřad o exekuci na plat otci? Otec pracuje v Německu ,bydlí v německu ale neplati a učelově si vzdy hlída 4.měs a pak pošle částku kterou má určenou soudně.Děkuji za odpověd.
 • Nikola
  Dobrý den můj otec na nás neplatí už půl roku dluh má cca 16 000 a máto soudně a by to do 6 měsícu zaplatil máma ho chce udat že neplatí výživné..Myslíte že by za to mohl jít do vězení?
 • Romana  - výživné
  Dobrý den,můj přítel má platit na syna 2200,- a na bývalou přítelkyni 2000,-,s tím že od října má na syna doplácet dluh 700,-měsíčně protože peníze co přispěl mu bývalá přítelkyně u soudu zapřela.Nyní přítel posílá aspoň kolem 3000,- ,čili na syna platí výživné v plné výši a aspoň po 500,- na dluh a dalších 500,- i na ní...dohromady to dělá 3500. Bývalá přítelkyně chce ale podat trestní oznámení, že přítel neplatí tak jak má i přes vysvětlování že zatím více peněz poslat opravdu nejde.Prosím tedy o odpověď jestli přiítele může postihnout trest.V rozsudku ze soudu je že částka 500 aspoň na každého a jestli toto minimum by poslal tak se žaloba zamítá a on posílá více než to minimum.Omlouvám se za asi složité vysvětlení ale lépe to rozepsat neumím. Budu moc vděčná za odpověď, děkuji.
 • ajajajaj  - aj
  pani petru z D.Trebonina ze prave vy se ptate kdyz jste sama podvodnice a mnela by jste sedet
 • Jana Bužíková  - Dotaz
  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat..Je mi 27 let a v roce 2002 jsem podávala trestní oznámení na otce..který na mne neplatil alimenty.V roce 1984 měl určeno platit 1430 kč a nadále 300kč měsíčně.Pak od roku 1983 do 2000 dlužná částka činila 37.904 kč...Do dnešního dne jsem nedostala ani korunu...chtěla jsem se zeptat..zda je to možné ještě nějakým způsobem získat..Děkuji
 • Lenka Bubáková  - Neplacení výživného.
  Dobrý den je mi 22 let. 22.3. 2006 jsem podala žádost aby mi otec platil výživný, soud mu určil platit každý měsíč do 25. dne částku 1.500,- Kč. Dlužné výživné od 23.3. 2006 do 3.10. 2006 činilo 9.000,- Kč, byl mi povinen dluh v měsíčních splátkách 1.000 Kč splácet. O dedne kdy sem podávala žádost tak sem byla studentkou střední školy do 15.1. 2010. Po tu celou dobu sem čakala jestli mi něco zaplatí, když sem ho chtěla žalovat tak mi mezitim dal 25.6. 2007 částku 5.000 Kč a do dnešního dne sem vůbec nic odněj nedostala aniž sem ho sms upomínala, nereagoval nato že mu píši sms že potřebuji výživné tak bych se ráda zeptala co stim mam dělat asi podat žalobu nebo exekuci, tak se chci zeptat jalk a co mam podat nebo udělat. Děkuji
 • Kolářová  - neplacení výživného
  Dobrý den, je mi 19 let a jsem studentka Střední školy. Můj otec na mě nikdy neplatil výživné. Do roku 2001 to za něj platil stát prostřednictvím doplacení do životního minima na odboru sociálních věcí . Od té doby pokračuje v neplacení, jelikož je ve výkonu trestu a ohrazuje se tím, že nemá z čeho platit výživné, které je stanoveno na mou osobu 300 Kč/ měsíc. Chci se tedy zeptat jestli existuje možnost, jak se domoct toho, aby splatil dlužnou částku na výživném. ??? Je vhodné toto řešit prostřednictvím žaloby, když otec se ohrazuje tím, že stejně nemá peníze a tudíž nemá z čeho platit ?? Děkuji Vám za odpověď.
 • jANA PISLCAJKOVA  - NEPLACENÍ VÝŽIVNÉHO
  DOBRÝ DEN,PROSÍM O RADU ČI POMOC.MÁM 3 DĚTI,JSEM ROZVEDENÁ A MANŽEL NEPLATÍ ŘÁDNĚ VÝŽIVNÉ.JE OSOBA OSVČ,V TÉTO DOBĚ SE NACHÁZÍ NA UŘADU PRÁCE,ALE VÍM,ŽE PRACUJE NA ČERNO.U OKRESNÍHO SOUDU JSEM PODALA EXEKUCI NA JEHO VÝMĚR PODPORY,ALE BEZ USPĚCHU.DOSTALA SE MI ODPOVĚD,ŽE NEMŮŽOU NIC STRHÁVAT-NEMĚL BY ŽIVOTNÍ MINIMUM.TAK JSEM OPĚT BEZ FINANCÍ.NEVÍM CO NEBO KAM V TOMTO STÁTĚ JÍT,ABY HO NĚKDO DONUTIL PLATIT VÝŽIVNÉ.KDYBY JSEM TO UDĚLALA JÁ,OKAMŽITĚ BY MNĚ DĚTI ODEBRALY,ALE NA CHLAPY NEMAJÍ ŽADNÝ METR.DĚKUJI ZA ODPOVĚD.
 • mgr.darina Petrů
  dobrý večer.ak matka dietata neplatí úmyselne výživné na svoju dcéru,zdovodnuje to tým,že je nezamestnaná,ale pracuje na čierno-je možné to dokázat,je možné,aby žiadala súd o zastavenie platenia výživného a bude jej v tom prípade vyhoveno?dakujem pekne za odpoved.
Přidat komentář
UPOZORNĚNÍ:
Komentáře neslouží ke vkládání dotazů našim právníkům, ale k okomentování tématu.
Pokud nechcete zveřejnit své jméno, uveďte smyšlené nebo přezdívku.
Dotaz můžete vložit každý lichý týden v pondělí po 10. hodině zde: Vložit běžný dotaz
Kontakt:
Komentář:
Security
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).
 

Další články této kategorie

Vyhledávání

Co je nového?

 • 29.1.2016 rekordní návštěvnost - 16.053 lidí
 • od 16.8.2016 je ve webu přes 28.000 stránek s dotazy a odpověďmi
 • od 6.9.2016 má poradna na Facebooku přes 10.500 fanoušků!
 • další přijímání dotazů zdarma 24.10.2016 zde

Kdo odpovídá?

Na vaše dotazy odpovídá:
JUDr. M. Novotná
JUDr. E. Chroumalová (prac. pr.)
Mgr. K. Viktorýnová (exekuce)
Mgr. L. Mohyla
Mgr. J. Vopička
Mgr. V. Nováková (soc. pracovnice)
Mgr. V. Křížová (online chat, vzory)
Mgr. P. Lukášová (dědictví)
Mgr. H. Wernerová (přednostní dot.)
Mgr. M. Jantoš (ins., obč. a obch. pr.)
Mgr. Š. Ocelíková (spr., trest., rodinn. pr.)
Mgr. R. Dostál
Ing. M. Janečková - daň. poradce
___________________________
Kdo v minulosti odpovídal:
Mgr. P. Vránová (notář)
Mgr. D. Pluhařová
Mgr. J. Rosák
Mgr. K. Štěpánková
Mgr. M. Zeman
Mgr. J. Koutný
Mgr. Z. Důjková
Mgr. E. Stránská
Mgr. M. Tokarová
JUDr. E. Cempírková
Mgr. Z. Divišová
Mgr. M. Janovcová
Mgr. E. Kratochvílová
Mgr. I. Spirová
Mgr. M. Steuerová
Mgr. B. Slováková
Mgr. I. Hrdinová
Mgr. G. Slavíková
Mgr. R. Jakešová
Mgr. S. Šedivá
Mgr. L. Košťál
Mgr. D. Stejskal
Mgr. L. Némethová
Ing. R. Hanzalová (daň. poradce)
Ing. E. Vysekalová (daň. poradce)
Mgr. I. Žilinčíková
Bezplatná poradna ve finanční tísni
www.financnitisen.cz
Volejte zdarma
v pondělí 800 722 722

Návštěvnost

TOPlist
Detaily statistik
Počítadlo od 13.2.2009
Návštěvy srpen 2016: 286.339

Počet stránek v systému:
28.737

Banner