08/2015 rozvod po 20 letém manželství, 2 děti. V době rozvodu to byl 16-ti letý syn, který zůstal po vzájemné dohodě u otce z důvodu školy, kamarádů apod. Já se odstěhovala s mladším, v té době 5-ti letým synem na druhý konec republiky, kde jsem si našla další známost.

V době rozvodu se dalo s otcem normálně komunikovat, dohodli jsme na rozvodu, na tom, kdo se bude starat o které dítě, majetek byl stejně tak rozdělený dohodou s tím, že jsem chtěla jen část majetku, protože manžel slíbil, že až syn dostuduje, předá mu firmu a dům. Pro staršího syna jsem ustoupila a podepsala pro mě dnes (21.06.2016) nevýhodnou smlouvu o majetku. Manžel pracoval jako úředník za plat 17.000 Kč a protože nemohl pro střet zájmu podnikat, podnikal na mé jméno. Dohoda byla, že bude hradit všechny náklady (daně, sociální, zdravotní). Já taky podnikala, do roku 2007 ve finanční sféře, příjmy byly slušné, v roce 2008 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, ztratila spoustu klientů a po mateřské dovolené bylo těžké se k podnikání vrátit a nebylo možné se přihlásit na úřad práce, protože jsem měla na své jméno vedené podnikáni. S manželem jsme nežili ve společném manželském životě od března 2013, ovšem on na mé jméno podnikal do konce roku 2013, všechny zisky, příjmy šly na jeho účet, já z nich neviděla ani korunu. Když jsem se od manžela odstěhovala, žila jsem chvíli u maminky a živila se občasnými brigádami, práci jsem s malým dítětem nemohla najít. Po čase jsem se odstěhovala z Moravy do Čech. Tam jsem si práci ihned našla, pracovala jsem měsíc a půl jako prodavačka za 11.000 Kč, po té jsem práci kvůli financím ukončila a našla si práci ve společnosti O2 jako operátorka na call centru, kde pracuji dodnes (21.06.2016). Když jsem dělala daňové přiznání za rok 2013, zjistila jsem, že manžel neplatil celou dobu sociální a zdravotní pojištění, začaly mi chodit dopisy a celkový dluh činil přes 100.000 Kč. Dostala jsem exekucí na plat od zdravotní pojišťovny, brala jsem 9.500 Kč, zbytek sebral exekutor. Na sociální pojištění mi částečně půjčil kamarád, dodnes (21.06.2016) to splácím a na zbytek mám splátkový kalendář. Co se týká dětí, starší syn je již plnoletý, soud mi na něj určil výživné 2.500 Kč. Se synem si voláme, navštěvuje mě, platím mu celou cestu, když jede k nám. (cca 1.000 Kč), asi 3-4x do roka, vídáme se i když jedu za matkou na Moravu, která bydlí naproti v domě, kde bydlí bývalý manžel se svou novou manželkou. Bývalý manžel dostal určené alimenty na mého mladšího syna 2.100 Kč. Starší syn dodělal maturitu, je přijatý na vysokou školu. Jeho otec ho nutil, aby soudně požádal o zvýšení alimentů. Nechtěla jsem stát před soudem s vlastním dítětem, proto jsem ustoupila a dobrovolně posílám synovi 3.000 Kč. Bývalý byl na dlouhodobé nemocenské snad kvůli cukrovce 2. typu + měl údajně srdeční příhodu. Dostal invalidní důchod cca 6.000 Kč. Dává soudu návrh na snížení alimentů z 2.100 Kč na 1.000 Kč. Jeho žena podniká od 2014. Jaké mají příjmy netuším, ale pokud vede bývalé své podnikání jako se mnou, dělají vše tak, aby neměli žádné zisky. Bývalý přestože ze sebe dělá chudáka pomáhá své manželce vést firmu, jezdí nákladním vozem. U něj se tedy změnilo od posledního soudu to, že nemá příjem 17.000 Kč, ale oženil se a vede se svou ženou firmu, a dělá ze sebe chudáka, který je skoro na smrt nemocný. Já mám svůj příjem ze zaměstnání cca 14.000 Kč čistého, to se od soudu nezměnilo. Co se změnilo je to, že syn již nastoupil na základní školu. Byla u něj zjištěná alergie se začínajícím asthmatem. Má atopický ekzém. Mé náklady na dopravu (nafta) do práce činí 2.500 Kč. Rozdíl mezi alimenty, které posílám a které dostávám v tuto chvíli je v můj neprospěch -900 Kč, synovi platím stravné, léky cca 800Kč/měs, ošatné cca 500Kč/m, škola cca 500 Kč/měsíc, dále drogerie cca 800 Kč, telefony 1000 Kč/měs, strava cca 8000 Kč, mé léky cca 300 Kč, jsem astmatička. Žijí ve společné domácnosti s přítelem, který má 18.000 Kč čistého, ale tady není možné ani náhodou platy sčítat. S přítelem nemáme společné finance. Máme dohodu, že já platím telefony a jídlo a on platí energie, proto jsem náklady na energie nepočítala. Ty činí cca 5.500 Kč/měs. Dále platí alimenty na svého syna 2.500 Kč, 500 Kč mu spoří. Splácí si měsíčně 2 půjčky na barák (3.260 + 1.700 Kč). Zbytek si odkládá a pomalinku si opravuje svůj dům. Bývalý požádal o snížení alimentů z 2.500 Kč na 1000 Kč. Oženil se, jeho žena podniká. On má invalidní důchod 6.000 Kč, jak uvádí, náklady platí jeho žena, pro něj je částka 2.100 Kč likvidní. Můžu se nějak bránit? Můžu soud požádat o podrobný přehled zisku a výdajů z jejího podnikání? Vím, že si uměle snižují příjmy. Můžu požádat o přehled majetku a poukázat na to, kolik ho mají? Můžu udělat ještě něco dalšího, abych předešla snížení, příp. požádat o navýšení, z důvodu výše uvedených? Musí i přítel doložit příjmy, když opravdu nemáme společné peníze? Je možné ho nahradit nějakým čestným prohlášením, jak máme rozdělené financování domácnosti? Není povinný živit mé dítě a mě. Jsem ráda, že žijeme u něj v domě a neplatíme šílené nájmy v paneláku. Můžu poukázat na nevýhodnou smlouvu o rozdělení majetku s bývalým s tím, že slíbil, že vše přepíše na staršího syna a dohodu porušil? Můžu poukázat na to, že podnikal na mé jméno a já splácím sociální a zdravotní? Děkuji, Denisa

ODPOVĚĎ:
Při žádosti o změně výše výživného soud vždy bere v úvahu jak oprávněné zájmy a potřeby dětí, tak i finanční a majetkové poměry obou rodičů. Soud by tedy měl vzít v úvahu jak nástup Vašeho syna do školy (nástup do školy je vždy spojen se zvýšením nákladů – zejména na školní pomůcky), tak i zhoršení jeho zdravotního stavu, které je pravděpodobně opět spojeno se zvýšením nákladů za léky, lékařskou péči apod. Současně ale bere v úvahu finanční situaci obou rodičů, protože dítě má právo na zásadně stejnou životní úroveň jako mají jeho rodiče. Při posuzování celkových majetkových poměrů obou rodičů bude samozřejmě soud posuzovat i příjmy vašich partnerů – jak příjem manželky Vašeho bývalého manžela, tak příjem Vašeho nového partnera. Obávám se, že samotná skutečnost, že nemáte společně finance, u soudu neobstojí. Abyste měla šanci, že soud příjmy Vašeho partnera nezahrne, museli byste oba hospodařit odděleně. Pokud ale žijete ve společné domácnosti a každý z vás hradí část nákladů (Vy náklady na telefony a jídlo a Váš partner náklady na energie), pak se o oddělené hospodaření nejedná.
Soud samozřejmě bude u obou stran zohledňovat jak příjmy a majetek, tak i životní náklady. Jestliže se domníváte, že Váš bývalý manžel a jeho žena mají příjmy, které nepřiznávají, nebo další majetek, který by jim umožnil hradit výživné v současné výši, můžete to samozřejmě před soudem uvést. To, jakým způsobem si bude soud tyto informace ověřovat, záleží na jeho vlastním uvážení. Dále doporučuji uvést u soudu veškeré náklady, které v současné době hradíte (včetně dlužného zdravotního a sociálního pojištění) i to, že jste se vzdala části majetku, na který jste měla po rozvodu nárok, ve prospěch Vašeho staršího syna. Dále doporučuji upozornit na nárůst nákladů spojených se synovou výchovou a výživou, ke kterému nepochybně došlo od doby určení výše výživného.
Bude pak záležet na soudu, jak celou záležitost posoudí. Pokud nebudete s rozhodnutím soudu souhlasit, doporučuji se proti němu v zákonné lhůtě odvolá. V odvolání je pak opět zapotřebí uvést všechny argumenty, na základě kterých se domníváte, že rozhodnutí soudu bylo chybné.