Otec mi v únoru 2001 daroval rodinný dům po svém otci se zahradou se všemi součástmi, se všemi venkovními úpravami, vedlejšími stavbami, studnou, se vším příslušenstvím, trvalými porosty a povinnostmi s nimi náležejícím. Na tento dům si otec nechal napsat věcné břemeno spočívající v doživotním bezplatném bydlení v objektu, s výlučným užíváním celé nemovitosti, dále s užíváním zahrady a všech vedlejších budov, studny, s právem na úrodu ovoce a zeleniny, s právem příchodu, odchodu, příjezdu, odjezdu a pobytu.

V uvedeném domě otec nikdy nebydlel a nebydlí, v domě máme v současné době dočasně nájemníky a otec používá jen garáž a stodolu.
Já si plánuji uvedený dům rekonstruovat,kolem domu vybourat beton a dát tam zámkovou dlažbu, uvnitř prohodit ložnici s kuchyní, dále zbourat verandu ze které je druhý vstup do domu a dále bych chtěl všechny vedlejší stavby co jsou na zahradě zbourat a postavit si tam jednu pro mě pěknou vedlejší stavbu. Otec s tím nesouhlasí.
V nemovitosti a okolí (zahrada) je nepořádek od otce a brání mi, abych udělal pořádek a nepotřebné věci odklidil.
Když jsem mu řekl, aby si z domu a celého objektu vzal věci k sobě domů, kde bydlí, tak to odmítá.
Otázky: Může mi otec zakázat rekonstrukci domu? Jelikož otec v domě nikdy nebydlel ani nebydlí, je možné, jelikož je to více jak 10 let, aby se promlčela jen ta část břemene týkající se jeho doživotního bezplatného bydlení v domě?
Pokud bych začal s rekonstrukcí domu po dědovi a dalšími úpravami (hlavně zbourání vedlejších budov)proti vůli otce, obávám se, že zažádá o mé vydědění. Děkuji, Jaroslav

ODPOVĚĎ:
V první řadě - otci z práva věcného břemene neplyne oprávnění zakazovat majiteli domu rekonstrukci. Další věcí je, že pokud v domě nebydlí a tudíž nepotřebuje věcné břemeno mít, věcné břemeno dohodou nebo prostřednictvím soudu zrušte – neužívání práva věcného břemena je zákonným důvodem k jeho zrušení.
Zrušení neužívaného věcného břemene není dostatečným důvodem k vydědění.
Na promlčení nespoléhejte, u práv plynoucích z věcného břemena je to poměrně složitá otázka. Po zrušení věcného břemene můžete dům rekonstruovat (ale na zrušení čekat nemusíte, záleží na Vás).