1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)

Všude slyším, že novelou energetického zákona se "úplně" zrušila povinnost zřízení věcných břemen např. pro distributora elektřiny k NN kabelu. Avšak někdo zase říká, že se tím zrušila jen "časová" povinnost jej uzavřít do roku 2017 nikoliv však samotná povinnost jej uzavřít. A je pravda, že např. v §25 odstavec 4 pořád povinnost zřízení věcného břemene vidím i v novele.

Mám takovou smlouvu od svého distributora elektřiny zaslanou z loňska a nevím, zda ji tedy podepisovat mám či je to už zbytečné (jde o stávající NN kabel). Můžete mi poradit jak to tedy nyní vlastně je? Děkuji, Daniela.

ODPOVĚĎ:
V této oblasti došlo skutečně k 1. 1. 2016 k určité změně. Není však pravdou, že by byla zrušena povinnost provozovatelů energetických zařízení zřizovat (smluvně či prostřednictvím vyvlastnění) věcná břemena (služebnosti) k cizím pozemkům, zároveň není pravdou, že by byla povinnost zřídit tato věcná břemena časově limitována do konce roku 2017. Vámi zaslechnuté informace jsou tak pouze fámami, vznikajícími zpravidla v důsledku nesprávného pochopení obsahu určitého právního předpisu.
Do 31. 12. 2015 stanovil § 98/13 energetického zákona následující:
„Provozovatel, respektive výrobce, zajistí promítnutí existujícího věcného břemene podle § 24 odst. 4, § 25 odst. 5, § 57 odst. 2, § 58 odst. 2, § 59 odst. 2, § 60 odst. 2 a § 76 odst. 7 u energetických sítí a zařízení daných do provozu před nabytím účinnosti tohoto zákona do katastru nemovitostí do konce roku 2017. Podrobnosti stanoví zvláštní právní předpis. “
K 1. 1. 2016 nabyl účinnosti zákon č. 131/2015 Sb. , kterým byl energetický zákon novelizován. V části první, bodu 480. této novely pak byl § 98/13 energetického zákona zrušen.
Od 1. 1. 2016 tak nejsou provozovatelé, resp. výrobci již povinni zajistit promítnutí existujících věcných břemen do katastru nemovitostí (platí pro energetické sítě a zařízení daná do provozu před nabytím účinnosti energetického zákona, tedy před 1. 1. 2001).

Pro využití cizích pozemků pro výstavbu zařízení energetických sítí jsou provozovatelé těchto sítí i nadále samozřejmě povinni zřizovat s vlastníky těchto pozemků věcná břemena, a to smluvně (jak to vyplývá např. z § 24 nebo § 25 energetického zákona). Není-li smluvní zřízení věcného břemene možné, jsou provozovatelé energetických sítí oprávněni zřídit věcná břemena v rámci vyvlastňovacího řízení.
_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 458/2000 Sb. , o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon)
zákon č. 131/2015 Sb. , kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb. , o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
https://portal.gov.cz/app/zakony/