Se sestrami spoluvlastníme nemovitost, ve které bydlela naše teta a měla zde zřízeno věcné břemeno užívání bytu na dožití. Nyní je již přes rok umístěna v Alzheimercentru, má Alzheimerovu chorobu, je zbavená svéprávnosti a jejím opatrovníkem je jedna ze sester, která spoluvlastní nemovitost (tety neteř). Žádnou jinou rodinu již nemá.

Dům bysme chtěly prodat, ale potřebujeme zrušit věcné břemeno. Jak by měla vypadat žádost na soud a kdo jí má podat? Děkuji Miriam

ODPOVĚĎ:
Musíte jakožto vlastníci nemovitosti k soudu podat žalobu o zrušení věcného břemene, přičemž žaloba by měla obsahovat označení majitelů nemovitosti jakožto žalobců - (je třeba uvést všechny spoluvlastníky, pokud jich je více) jména, příjmení, bydliště, datum narození, označení žalované - tedy tety a specifikaci nemovitosti. Dále musíte popsat skutkový stav, tedy že je teta dlouhodobě hospitalizována a věcné břemeno neužívá, ani nelze očekávat, že se kdy do nemovitosti ještě vrátí. Pokud je zbavena či omezena ve svéprávnosti, doložte k soudu rozsudek, dále si soud vyžádá pravděpodobně zprávu z Alzheimer centra, zda tam pobývá a jaký je její zdravotní stav. Je reálné, že od data podání žaloby soud rozhodne o zrušení věcného břemene nejdříve cca za rok.