Chtěla bych se zeptat, zda-li mohu poslat žádost o Milost i online, eventuálně, adresu portálu a bližší aktuální info k 'Omilostnění'. Děkuji, Ivana

ODPOVĚĎ:
Žádost o udělení milosti je bezformální úkon (nejsou stanoveny náležitosti žádosti, lhůty k podání apod.), pro její podání ovšem nelze tuto bezformálnost aplikovat bezmezně.

Milost uděluje prezident, popřípadě ministr spravedlnosti. Pokud tedy máte v úmyslu takovou žádost podat, doporučuji se obrátit nejprve na ministra spravedlnosti.

Žádost doporučuji odeslat ve standardní písemné podobě. K žádosti přijaté e-mailem nemusí být přihlíženo. Obsah žádost (a stejně tak její rozsah) je na Vašem zvážení; nicméně je třeba popsat odůvodnění Vaší žádosti.

Úprava řízení o milosti je obsažena v § 366 a násl. trestního řádu.