Byl jsem odsouzen podle § 274 odst.1 (ohrožení pod vlivem návykové látky). Na konci odstavce je napsáno, že budu potrestán peněžitým trestem nebo zákazem činnosti. Byl jsem potrestán obojím, jak peněžitý trest, tak zákaz činnosti.

Pokud ovšem rozumím správně česky, tak toto rozhodnutí není v souladu se zákonem podle, kterého jsem byl odsouzen. Děkuji, Tadeáš

ODPOVĚĎ:
stanovení druhu a výměru trestu je na soudci. Přihlíží se k různým okolnostem jako povaha a závažnost činu, rodinné poměry, možnosti nápravy atd. Trestní zákoník v otázce trestů je spíše takové "vodítko" pro soudce jaký druh trestu a v jaké výměře může uložit.