01/2015 jsem byla na Policii ČR vyslechnuta jako svědek v trestním řízení. Žádala jsem o kopii protokolu o výslechu svědka (mou výpověď), po podepsání protokolu, mi policista nechtěl dat protokol o výslechu. Zřejmě je to schválnost z jeho strany! Prosím Vás o radu, jestli mám právo na svou kopii? Děkuji, Alena

ODPOVĚĎ:
Trestní řád výslovně poskytnutí kopie svědkovi nepovoluje, nicméně ani nezakazuje. Jako svědek nemáte obecně právo nahlížet do spisu, takže se k protokolu nedostanete ani touto formou. Poskytnutí tak bude v dispozici konkrétního policisty, zda Vám jej poskytne nebo ne. Pokud bude v řízení vyslýcháno více osob, bylo by např. kontraproduktivní protokoly poskytnout, aby se svědci vzájemně neovlivňovali. V každém obvodu přistupují policisté k poskytování různě, proto nelze poskytnout ucelenou právní radu, o kterou byste se mohla opřít.