17.06. 2010 jsem byl odsouzen za řízení pod vlivem alkoholu k podmíněnému trestu odnětí svobody a zákazu řízení motorových vozidel na 16 měsíců. Řidičský průkaz jsem neodevzdal. 15.9. 2010 mi byla udělena pokuta 1000 Kč za neodevzdání řidičského průkazu.

10.02.2012 mi byl zbytek trestu OS České Budějovice prominut a bylo mi řečeno, že pokud jsem řidičský průkaz neodevzdal, mohu dál řídit od data nabytí právní moci tohoto rozsudku se zkušební dobou do 11/2013. Začal jsem pracovat jako řidič kamionů. 18.02. 2013 jsem byl při jízdě kontrolován hlídkou Policie České republiky, propuštěn a následně obviněn z maření výkonu úředního rozhodnutí. Odsouzen k okresním soudem na 4 měsíce/1rok + zákaz řízení 1 rok za to, že jsem v roce 2012 nepožádal Magistrát Českých Budějovic o navrácení řidičského oprávnění. Vím, že neznalost zákona neomlouvá, netušil jsem, že tak musím učinit, jednal jsem vždy se soudem, s magistrátem nikdy. 05/2013 mi byl při výměně řidičský průkaz odebrán, po komletním přezkoušení v autoškole opět vrácen, s plným počtem bodů. Nyní čelím dalšímu obvinění z maření z důvodu, že jsem byl v uvedené době, t.j. od 02/2012 zaměstnán jako řidič. Za stejnou věc 2x. Nečinil jsem tak s úmyslem. Je nějaká obrana? Děkuji, Milan

ODPOVĚĎ:
Pokud jste pracoval od 2/2012 jako řidič (tedy od měsíce, kdy Vám byl trest pravomocně prominut), mohl jste se dopustit maření výkonu úředního rozhodnutí (byť třeba jen po několik dnů).

V tomto případě je nevyhnutelné se obrátit na odbornou pomoc advokáta, který se bude mít možnost seznámit s veškerou spisovou dokumentací a zvolit vhodný způsob procesní obrany. Není vyloučeno, že by se mohlo podařit jakoukoliv sankci zcela odvrátit.