1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)
V rámci vyšetřování, které proběhlo, mi bylo mimo jiné i nařízeno vyšetření psychiatrem. Vyšetření jsem podstoupila - v podstatě šlo pouze o krátkou schůzku, při které si lékař vzal kontakt na moji ošetřující lékařku, kterou potom požádal o detailní informace, které potom použil do své zprávy.

Žádné svolení o to, aby lékařka tyto informace poskytla po mě nikdo nechtěl a žádné jsem rozhodně ani policii, znalci ani lékařce nedala. Můj dotaz zní, jestli je tedy moje ošetřující lékařka na psychiatrii poskytla znalci oprávněně. Můj spis u lékaře obsahuje řadu věcí, které považuji za velmi soukromé a nechtěla jsem, aby se staly součástí spisu. Nenastala nějaká chyba v postupu? Mám možnost se proti tomuto postupu bránit? Děkuji, Zuzana

ODPOVĚĎ:
Lékařka sice podléhá povinné mlčenlivosti, ale orgánům činným v trestním řízení je povinna poskytnout přiměřenou součinnost, tedy poskytnout relevantní údaje ze zdravotní dokumentace či část zdravotní dokumentace.
tuto povinnost již uvedl i Ústavní soud, který se v rozhodnutí sp. zn. I. ÚS 321/06 ze dne 18.12.2006 zabýval ochranou soukromí a poměřování důvodu jejího snížení.
U psychiatrických posudků je složité stanovit, co jsou relevantní informace pro znalce. Záleží na tom, v jaké souvislosti jste byla vyzvána k podrobení se vyšetření psychiatrem. Doporučuji se poradit s lékařkou, která pokyny od znalce dostala.
Zdravotí dokumentace nemůže být obsahem spisu, obsahem spisu bude pouze znalecký posudek (příp. kopie zdravotních záznamů, které byly pro posudek použity).