Dostala jsem zákaz vstupu od svého otce do domu, jehož jsem spoluvlastnicí (zahrada, dům). Kde se mohu dožadovat práva, abych mohla získat přístup do domu na zahradu a hospodářské budovy. Nedostala jsem ani klíče. Kam se mohu obrátit k dovolání svých práv. Tamara

ODPOVĚĎ:
Ve Vašem případě máte několik možností, jak nastalou situaci řešit:
1/ Můžete se obrátit na místně příslušný obecní úřad s žádostí o poskytnutí ochrany pokojného stavu. Dle § 5 Občanského zákoníku došlo-li ke zřejmému zásahu do pokojného stavu (tímto pokojným stavem bylo Vaše užívání domu a zahrady, které musí trvat určitou dobu), lze se domáhat jeho ochrany. Obecnímu úřadu můžete navrhnout, aby zásah do pokojného stavu předběžně zakázal a následně Vašemu otci uložil, aby byl obnoven předešlý stav (zejména tak, že Vám opět umožní vstup do domu a na zahradu).
2/ Můžete se také obrátit na soud s žalobou na vydání věci, v níž vylíčíte současnou situaci, prokážete, že k předmětným nemovitostem máte spoluvlastnická práva (nejlépe výpisem z katastru nemovitostí) a budete se opět domáhat vstupu do domu a na zahradu.
3/ Můžete také podat na svého otce trestní oznámení, neboť svým chováním se mohl dopustit trestného činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru dle § 208 trestního zákoníku (popřípadě by se dalo uvažovat i o spáchání přestupku proti občanskému soužití působením schválností dle § 49 odst. 1 písm. c) zákona o přestupcích).