Byl jsem veden v evidenci úřadu práce, kde jsem pravidelně docházel a donášel i aktivitu, tj. nosil jsem přehled zaměstnavatelů, které jsem kontaktoval pro získání zaměstnání. Také jsem na úřadu práce doložil zaměstnavatele, který mě chtěl zaměstnat, ale nejdříve se chtěl pokusit získat na mě státní dotace.

22. 10. 2015, mi pracovnice ÚP dala doporučenku k jinému zaměstnavateli. 27. 10. 2015 jsem šel na sjednaný pohovor, kde jsem po pravdě sdělil, že mám rozjednanou jinou práci, a že si na mě zaměstnavatel vyřizuje dotace. Na úřadu práce, kde jsem šel 05. 11. 2015 odevzdat vyplněnou doporučenku, mi pracovnice ÚP sdělila, že dotace na mě zaměstnavatel nedostane, protože ona napsala, že schválení nedoporučuje. Dále mi sdělila, že musím donést do 14ti dnů (tj. do 19. 11. 2015) pracovní smlouvu se zaměstnavatelem, který si na mě vyřizuje dotace, s nástupem nejpozději k 19. 11. 2015. S tímto jsem byl ve spojení, on však chtěl počkat až na vyjádření komise pro schvalování dotací a smlouvu mi tedy nedal. Opět jsem tedy šel na ÚP, kde jsem předal e-mailovou komunikaci budoucího zaměstnavatele s úřednicí, která má dotace na starosti, ze které vyplývalo, že o mě má zaměstnavatel skutečný zájem, a má v plánu mě co nejdříve zaměstnat. Má kontaktní pracovnice tuto komunikaci nepřijala, jen mi sdělila, že se mnou zahajuje správní řízení. Asi za hodinu mi telefonovala, abych jí donesl již zmíněnou e-mailovou komunikaci, což jsem učinil. Po pár dech mi přišlo oznámení o zahájení správního řízení. 14. 12. 2015 jsem s tím samým zaměstnavatelem podepsal pracovní smlouvu s nástupem od 04. 01. 2016. 18. 12. 2016 se mi stal úraz (poraněné koleno). 04. 01. 2016 po kontrole u lékaře, který mi sdělil, že ještě minimálně 14 dnů noha musí být v ortéze s klidovým režimem bez zátěže, jsem se šel poradit na úřad práce, co v této situaci dělat. Pracovnice mi sdělila, že jí to nezajímá, že jsem od 01. 11. 2015 z úřadu práce vyřazen. O tomto jsem však nebyl doposud písemně vyrozuměn. Šel jsem se tedy zeptat na Inspektorát práce, co dělat s pracovní smlouvou, kterou mám podepsanou s nástupem 04. 01. 2016. Zde mi bylo sděleno, že smlouva je neplatná, protože nedošlo k nástupu do zaměstnání. Se zaměstnavatelem jsem se tedy dohodl, že nastoupím, jakmile to můj zdravotní stav dovolí, pokud ovšem rekonvalescence nebude trvat příliš dlouho. Další kontrolu na traumatologii mám 19. 1. 2016. Chci se vás tedy zeptat, jak dále v této situaci postupovat. Já pracovat chci, práci jsem si aktivně hledal po celou dobu evidence na ÚP, o čemž svědčí doložená aktivita. Jaký je správný postup při vyřizování dotací? Pokud jsem v evidenci úřadu práce tak nemám možnost vybrat si sám zaměstnavatele? Kontaktní pracovnice měla po celou dobu kontaktní údaje na zaměstnavatele, kde si mohla ověřit, že mě chce zaměstnat (pokud jí tedy nestačilo „jen“ mé slovo). Jakou má úřad práce lhůtu pro doručení rozhodnutí správního řízení? Je to již déle než dva měsíce, tedy pokud je pravda co mi úřednice na ÚP řekla (vyřazen k 01. 11. 2015). Má vůbec úřad práce nějakou oznamovací povinnost? Pokud jsem opravdu vyřazen k 01. 11. 2015 co to pro mě znamená ve vztahu k dalším úřadům? Pobírám sociální dávky. Jak mám napsat odvolání proti vyřazení z úřadu práce? Pokud neuspěji, na co mám nárok? Bydlím sám v družstevním bytě, kde musím platit nájem, a potřebuji i za něco žít. Zůstanu úplně bez prostředků? Pracovnice na úřadu práce mi sdělila, že nemá smysl se odvolávat. Má pravdu, a jsem bez šance?
Prosím, poraďte mi v mé pro mě neřešitelné situaci. Vůbec nevím, kam se obrátit, a jestli mám vůbec nějaká práva. Děkuji, Svatopluk

ODPOVĚĎ:
Zákon o zaměstnanosti stanoví velice přesně, kdy lze vyřadit uchazeče o zaměstnání z evidence úřadu práce:

Vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání
(1) Uchazeče o zaměstnání krajská pobočka Úřadu práce z evidence uchazečů o zaměstnání rozhodnutím vyřadí, jestliže
a) nastala některá ze skutečností bránících zařazení nebo vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, které jsou uvedeny v § 25, s výjimkou skutečností uvedených v § 25 odst. 2 písm. a) až c), a uchazeč o zaměstnání nesplní oznamovací povinnost podle § 27 odst. 2,
b) uchazeč o zaměstnání bez vážných důvodů
1. nesplní povinnost stanovenou v § 25 odst. 3, nebo
2. ve lhůtě stanovené v § 27 odst. 2 neoznámí krajské pobočce Úřadu práce osobně nebo písemně další skutečnosti, které mají vliv na zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, nebo důvody, pro které se nedostavil na krajskou pobočku Úřadu práce nebo kontaktní místo veřejné správy ve stanoveném termínu,
c) uchazeč o zaměstnání není podle lékařského posudku schopen plnit povinnost součinnosti s krajskou pobočkou Úřadu práce při zprostředkování zaměstnání,
d) uchazeč o zaměstnání zrušil svůj souhlas se zpracováním osobních údajů, nebo
e) uchazeč o zaměstnání vykonává nelegální práci.

(2) Uchazeče o zaměstnání krajská pobočka Úřadu práce z evidence uchazečů o zaměstnání rozhodnutím vyřadí, jestliže bez vážného důvodu
a) odmítne nastoupit do vhodného zaměstnání (§ 20),
b) odmítne nastoupit na dohodnutou rekvalifikaci (§ 109), neúčastní se rekvalifikačního kurzu ve stanoveném rozsahu teoretické a praktické přípravy, neplní studijní a výcvikové povinnosti stanovené vzdělávacím zařízením, které rekvalifikaci provádí, nebo se nepodrobí závěrečnému ověření získaných znalostí a dovedností, anebo uchazeč o zaměstnání, který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání nepřetržitě déle než 5 měsíců, odmítne nabídku krajské pobočky Úřadu práce na rekvalifikaci,
c) neposkytne součinnost při vypracování individuálního akčního plánu, jeho aktualizaci nebo vyhodnocování anebo neplní podmínky v něm stanovené (§ 33 odst. 2),
e) odmítne se podrobit vyšetření svého zdravotního stavu (§ 21 odst. 2), nebo psychologickému vyšetření (§ 21 odst. 3), anebo
f) maří součinnost s krajskou pobočkou Úřadu práce (§ 31).

(3) Vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání se provede dnem, kdy nastala některá ze skutečností uvedených v odstavcích 1 a 2. Rozhodnutí o vyřazení nelze vydat po uplynutí 3 let ode dne, kdy nastala skutečnost bránící vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání podle odstavce 1 písm. a), nebo kdy uchazeč o zaměstnání nesplnil povinnost vyplývající z odstavce 1 písm. b).

(4) Uchazeč o zaměstnání, který byl vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání z některého z důvodů uvedených
a) v odstavci 1 písm. a), b) a d), může být na základě nové písemné žádosti do evidence uchazečů o zaměstnání znovu zařazen nejdříve po uplynutí doby 3 měsíců ode dne vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání, pokud tento zákon nestanoví jinak,
b) v odstavci 1 písm. e) a v odstavci 2, může být na základě nové písemné žádosti do evidence uchazečů o zaměstnání znovu zařazen nejdříve po uplynutí doby 6 měsíců ode dne vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání.

Nelze takto na dálku vyhodnotit, zda některá ze zákonem předpokládaných situací nastala. Je poněkud divné, že byste byl vyřazen z evidence ještě v době, kdy jste s úřadem spolupracoval a kdy Vám byly ukládány povinnosti. Pokud jste ještě stále nedostal vyjádření, správní rozhodnutí, nemáte se proti čemu odvolat.
Doporučuji Vám se znovu obrátit na úřad práce a případně žádat jednání s nadřízeným úředníkem.