Chtěl bych se zeptat: který zákon říká, za jak dlouho od doručení korespondence občana má povinost úřad odpovědět?
Zaslal jsem dopis o špatné dopravní situaci na konkrétní silnici někdy v říjnu, odpověď mi přišla v dubnu dalšího roku. Připadá mi to divné, protože jsem slyšel, že má každý úřad na odpověď 1 měsíc. Děkuji, Bořek

ODPOVĚĎ:
Záleží na tom, čeho se Vaše podání týká.
Pokud podáváte žádost podle Zákona o svobodném přístupu k informacím a zároveň Vaše stížnost obsahuje Vaše jméno, ke komu směřuje, co žádáte a výslovné dovolání se tohoto zákona, úřad musí odpovědět do 15 dnů.

V tomto případě se domnívám, že šlo z Vaší strany o podnět k zahájení řízení. Správní orgán je skutečně povinen Vám odpovědět do 30 dnů, zda zahájil řízení. Avšak pouze, pokud jste o odpověď výslovně požádal. Ze zákona nevyplývá konkrétní postih, proto můžete pouze podat stížnost nadřízenému orgánu. Věc upravuje Správní řád.