Je možné předat soudu zvukové nahrávky (audiozáznamy) jako důkaz a požadovat, aby staly oficiální složkou soudního spisu? Pokud mi poradíte, jak mám tento požadavek soudu napsat a jak třeba reagovat na nevyhovění mému požadavku soudem, budu ráda. Děkuji, Zdena

ODPOVĚĎ:

Pořízené audiozáznamy, tedy zvukové náhrávky mohou jako důkazní materiál být uznány pouze samotným soudem, a to v konkrétním jednání, kde byly předloženy.
Předpokládám, že k jejich pořízení nemáte souhlas osob na záznamu zachycených. Soud takové záznamy uzná za použitelné pouze v případě, že je na nich zachyceno cizí protiprávní jednání (např. krádež).
Na základě žádného předpisu nelze požadovat prohlášení audiozáznamu za účinný důkaz, tak může být ohodnocen pouze soudem, a to poté, co neexistuje objektivní důvod k jejich neuznání (což by muselo být i řádně odůvodněno).
Případné bezdůvodné odmítnutí provedení důkazu soudem prvního stupně je důvodem k podání odvolání.

Související článek: