Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 258752592 / 0300 . Děkujeme! Financování poradny - info.

Kdo je zmocněnec a kdo je zmocnitel u plné moci

Umístění stránky: Různé > Znění, výňatky, definice, texty
17. listopad 2010
Článek pojednává poněkud obsáhleji o vzniku a zániku plné moci, stejně jako o její platnosti. Dále také objasňuje kdo je zmocnitel a kdo je zmocněnec. Zachycuje také situace, kdy zmocněnec překročí rámec plné moci a jak se poté postupuje.

 

Plná moc - smluvní zastoupení na základě plné moci

Pro ujasnění základním pojmů je třeba uvést, že ten, kdo plnou moc vystavuje, se označuje jako zmocnitel a ten, kdo je plnou mocí pověřen, se označuje jako zmocněnec. Je také nutné, aby zmocněnec plnou moc výslovně přijal.

 • Je možné dát se zastoupit fyzickou nebo právnickou osobou. Zmocnitel udělí za tímto účelem plnou moc zmocněnci, v níž musí být uveden rozsah zmocněncova oprávnění. Dle rozsahu zmocněncova oprávnění rozlišujeme plnou moc jen k jednomu nebo několika úkonům (speciální plná moc) a plnou moc ke všem úkonům (generální plná moc).
 • Plnou moc lze udělit i několika zmocněncům společně. Není-li v plné moci udělené několika zmocněncům určeno jinak, musí jednat všichni společně.
 • Překročil-li zmocněnec své oprávnění vyplývající z plné moci, je zmocnitel vázán jeho úkony, jen pokud toto překročení schválil. Neoznámí-li však zmocnitel osobě, se kterou zmocněnec jednal, svůj nesouhlas bez zbytečného odkladu po tom, co se o překročení oprávnění dozvěděl, platí, že překročení schválil.
 • Překročil-li zmocněnec při jednání své oprávnění jednat za zmocnitele nebo jedná-li někdo za jiného bez plné moci, je z tohoto jednání zavázán sám, ledaže ten, za koho bylo jednáno, právní úkon dodatečně bez zbytečného odkladu schválí.
 • Neschválí-li zmocnitel překročení plné moci nebo jednání bez plné moci, může osoba, se kterou bylo jednáno, na zmocněnci požadovat buď splnění sjednaného závazku nebo náhradu škody způsobené jeho jednáním (toto neplatí, jestliže osoba, se kterou bylo jednáno, věděla o překročení nebo neexistenci plné moci).

Plná moc zanikne:

 • provedením úkonu nebo úkonů, pro které byla udělena,
 • je-li odvolána zmocnitelem,
 • je-li vypovězena zmocněncem,
 • zemře-li zmocněnec.
 • Dále plná moc zaniká smrtí zmocnitele, nevyplývá-li z jejího obsahu něco jiného.
 • Dokud odvolání plné moci není zmocněnci známé, mají jeho právní úkony (kroky, které na základě plné moci podnikl) účinky, jako kdyby plná moc ještě trvala.

Institut zastoupení je upraven v zákoně č. 40/1964 Sb., Občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů.
Komentáře (11)
 • jan vošický  - ověření plné moci
  zdravím, musí být pokažné a ke každému úkonu ověřená plná moc,př.přihlášení mot.vozidla, děkuji jv
 • Iva  - Plná moc
  Dobrý den chtěla bych se zeptat,jak mám postupovat při veškerém jednání a podepisování důležitých věcí za moji maminku,které je 94 let a je prakticky slepá a ještě i špatně slyší.Potřebovala bych za ní vyřizovat jednání s ÚP,přejímání pošty,důchodu apod. Děkuji za radu.
 • roman řeháček  - zneužití plné moci
  zdravím Vás mám otázku ce když někdo umyslně zfalšije plnou moc. viz auto mělo být vyšrotováno . ale on přepsal plnou moc + zfalšoval podpis+ auto potom pod jinou značkou jezdilo po ulicích a to i když mám doma vyřazený technický prukaz + přvařil vin kody z jenoho auta + navařil na druhé
 • inglmat42
  Mozu dve osoby byt uvedeny na jedne plne moci jako zmocnitele voci jednemu zmocnenci? Alebo sa pise zmocnitel 1 a zmocnitel 2?
 • Akeygon  - Dotaz
  Právnická osoba (s.r.o.) jménem svého jednatele pana AB dala plnou moc k právnímu zastupování advokátní kanceláři. Již devět let doposud má ale tato s.r.o. jiného jednatele, paní XY. Chci si jen potvrdit, zda tato plná moc má platnost i nyní?
 • Kesa  - odměna zmocněnce
  Chci se zeptat, zda má zmocněnec právo na odměnu. V případě, že ano, podle jakých pravidel se určí výše odměny. Děkuji
 • Michaela  - uleva na díte v daních
  Dobrý den prosím vás,když je syn svěřen matce do péče a otec s námi již 2roky nežije múže i nadále pobírat ulevu na dítě u zaměstnavatele?jsem sice ještě se synem na Md ,ale doslechla jsem se,že by otec syna správně úlevu pobírat neměl,když snámi nežije prosím o radu kde bych to měla hlásit a jakým zbusobem S pozdravem Michaela
 • jana olahova  - smlouvu na ulevu ditete
  dobri den chtela bych poradit jak napsat plnou moc na ulevu pro dite do prace dekuji
 • Jana Rýdlová  - Zaapočítání péče o dvě děti do doby nároku na star
  Rozvedený muž, roč. 1953 se od 5ti let svých dvou dětí o tyto sám staral, a to až do doby jejich plnolesti a poté i odchodu z domova. Od státu pobíral RP a měl nárok na daňovou úlevu. Děti mu byli přikřnuty soudem do péče a výchovy, kdy jejich matka na ně žádným způsobem nepřispívala a muži nyní, když má cca 4 roky do starobního důchodu (je v částečném invalidním) na úřadě sdelili to, že nemá nárok na započtení doby o jejich péči (podobně jako je tomu u žen), protože je neporodil. Považuji tento jím prezentovaný výklad jako nelogický a proto si dovoluji vznést dotaz.
 • Jana Rýdlová  - Zaapočítání péče o dvě děti do doby nároku na star
  Rozvedený muž, roč. 1953 se od 5ti let svých dvou dětí o tyto sám staral, a to až do doby jejich plnolesti a poté i odchodu z domova. Od státu pobíral RP a měl nárok na daňovou úlevu. Děti mu byli přikřnuty soudem do péče a výchovy, kdy jejich matka na ně žádným způsobem nepřispívala a muži nyní, když má cca 4 roky do starobního důchodu (je v částečném invalidním) na úřadě sdelili to, že nemá nárok na započtení doby o jejich péči (podobně jako je tomu u žen), protože je neporodil. Považuji tento jím prezentovaný výklad jako nelogický a proto si dovoluji vznést dotaz.
 • Jana Rýdlová  - Dotaz
  Známý, r. nar. 1953, t.č. je otcem dvou více, než-li 30ti letých dětí, které si po rozvodu vzal do své péče z DD a až do jejich odchodu z domu a jejich plnoletosti je sám vychovával, živil, prostě se zcela sám o obě staral s tím, že oběma bylo cca 5 let. Jejich matka jim na výživu ničím nepřispíval, otec sice pobíral RP a daňovou úlevu, ale ... protože mu jeho částečný ID nestačí, se žádostí i pomoc byl vždy odevšad vykázán a protože mu do starobního důchodu chybí cca 4-5 let, zajímal se o to, zda-li má norák na započetí péče o obě děti do doby započetní důchodu. Byl odmítnut s tím, že děti neporodil. Děti mu byli soudem svěřeny do péče, vychoval je a já se domnívám, že by měl mít stejné nároky jako žena. Prosím o reakci, za kterou předem děkuji.
Přidat komentář
UPOZORNĚNÍ:
Komentáře neslouží ke vkládání dotazů našim právníkům, ale k okomentování tématu.
Pokud nechcete zveřejnit své jméno, uveďte smyšlené nebo přezdívku.
Dotaz můžete vložit každý lichý týden v pondělí po 10. hodině zde: Vložit běžný dotaz
Kontakt:
Komentář:
Security
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).
 

Další články této kategorie

Vyhledávání

Co je nového?

 • 29.1.2016 rekordní návštěvnost - 16.053 lidí
 • od 16.8.2016 je ve webu přes 28.000 stránek s dotazy a odpověďmi
 • od 6.9.2016 má poradna na Facebooku přes 10.500 fanoušků!
 • další přijímání dotazů zdarma 24.10.2016 zde

Kdo odpovídá?

Na vaše dotazy odpovídá:
JUDr. M. Novotná
JUDr. E. Chroumalová (prac. pr.)
Mgr. K. Viktorýnová (exekuce)
Mgr. L. Mohyla
Mgr. J. Vopička
Mgr. V. Nováková (soc. pracovnice)
Mgr. V. Křížová (online chat, vzory)
Mgr. P. Lukášová (dědictví)
Mgr. H. Wernerová (přednostní dot.)
Mgr. M. Jantoš (ins., obč. a obch. pr.)
Mgr. Š. Ocelíková (spr., trest., rodinn. pr.)
Mgr. R. Dostál
Ing. M. Janečková - daň. poradce
___________________________
Kdo v minulosti odpovídal:
Mgr. P. Vránová (notář)
Mgr. D. Pluhařová
Mgr. J. Rosák
Mgr. K. Štěpánková
Mgr. M. Zeman
Mgr. J. Koutný
Mgr. Z. Důjková
Mgr. E. Stránská
Mgr. M. Tokarová
JUDr. E. Cempírková
Mgr. Z. Divišová
Mgr. M. Janovcová
Mgr. E. Kratochvílová
Mgr. I. Spirová
Mgr. M. Steuerová
Mgr. B. Slováková
Mgr. I. Hrdinová
Mgr. G. Slavíková
Mgr. R. Jakešová
Mgr. S. Šedivá
Mgr. L. Košťál
Mgr. D. Stejskal
Mgr. L. Némethová
Ing. R. Hanzalová (daň. poradce)
Ing. E. Vysekalová (daň. poradce)
Mgr. I. Žilinčíková
Bezplatná poradna ve finanční tísni
www.financnitisen.cz
Volejte zdarma
v pondělí 800 722 722

Návštěvnost

TOPlist
Detaily statistik
Počítadlo od 13.2.2009
Návštěvy srpen 2016: 286.339

Počet stránek v systému:
28.737

Banner