Placení sociálního a zdravotního pojištění: dozvěděl jsem se, že osoby, které mají příjmy z pronájmu nemovitostí nebo movitých věcí nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění. Moc tomu nerozumím, protože nechápu, jak by člověk prokazoval pojišťovně a sociálnímu úřadu, že žije z pronájmu nebo třeba z majetku z dědictví.

Prosím o podrobnější vysvětlení. Pokud by se tedy nemuselo sociální platit dostane tato osoba, v budoucnu nějaký důchod? V tento čas práci má, ale v budoucnu chce žít jen z pronájmu. Proto prosím o obě varianty. Děkuji velice Jindřich

ODPOVĚĎ:
Pronájem nemovitostí nemá žádný vliv na hrazení sociálního ani zdravotního pojištění. Pokud pronajímáte, musíte pronájem danit jako příjem - uvést v daňovém přiznání FO- a tato částka se zohlední při výpočtu záloh na sociální a zdravotní pojištění.