Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 258752592 / 0300 . Děkujeme! Financování poradny - info.

Trestný čin: Podvod - § 209 trestního zákoníku, hlava V. (trestné činy proti majetku)

Umístění stránky: Různé > Skutkové podstaty trestných činů
25. září 2010
Definice, skutková podstata a sankce:

(1) Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 a byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.

(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 větší škodu.

(4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
b) spáchá-li takový čin jako osoba, která má zvlášť uloženou povinnost hájit zájmy poškozeného,
c) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, nebo
d) způsobí-li takovým činem značnou škodu.

(5) Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán,
a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu, nebo
b) spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu vlastizrady, teroristického útoku nebo teroru.

(6) Příprava je trestná.
Komentáře (17)
 • Daniela  - Předstíraný úraz a podvod na pojišťovnu. Teď se oz
  V roce 2011 jsem chtěla vypovědět pojišťovně pojistnou smlouvu, ale ta chtěla doplatit 56.000,- Kč které jsem neměla. V srpnu 2012 mě to už s pojišťovnou nebavilo, že jsem je podvedla falešným urázem nohy. Tu jsem si nechala dobrovolně v Litoměřicích zasádrovat. Nějaký Libor mi to dělal a vydal i potvrzení od lékaře. Protože jsem chodila ještě do školy tak jsem šla za svým lékařem ten mi dal nemocenskou. Pojišťovna mi vyplatila 248.312,- Kč, ale v pátek 24.6.2016 přijela policie a řeší se to. V úterý 28.6.2016 mě čeká výslech a asi vězení, že? Teď lituji toho, že ve 24 letech mi to nedošlo.
 • Anonym  - Podvod
  Dobry den,chci se Vas zeptat jaky trest mi hrozi,kdyz jsem udelal podvody na lidech pres webove inzerce v celkove castce cca 30-40tisic?V zivote jsem mel jen podminku za rizeni automobilu pod vlivem alkoholu a to na dva roky.Jinak jsem trestany nikdy nebyl.Celou situaci uz zacla vysetrovat policie a bohuzel uz pozde jsem si uvedomil co me to napadlo proc!Byl jsem nezamestnany nejakou dobu a zrejme jsem to delal kvuli fin.situaci v jake jsem byl s pritelkyni a dvema detma.Vseho lituji a jsem ochoten poskozenym vse splatit jen mam obavy z vezeni.Vse se delo necely trictvrte roku jiz v tom samozrejme uz nepokracuji.Nemuzu tu nechat deti s pritelkyni,achjo clovek si uvedomy nasledky az kdyz je pozde ja jsem si nasledky uvedomoval i na samem zacatku ale situace,ve ktere jsme byli to prevysovala ted si rikam co jsem to udelal?-nikdy by me to nenapadlo jsem z uplne rodiny slusne vychovany proc?!Ted uz nad tim co bude jen zoufale premyslim.Dekuji Vam predem za odpoved vazim si takoveto online poradny a pomoci.Nashledanou J.
 • Zetrik  - Zamernej podvod
  Chci se zeptat,kdyz nekdo uvede nepravdivy udaje do zadosti o priznani socialnich davek,zamerne uvede urad do omylu aby se obohatil na ukor statu,v skutecnosti neni v hmotni nouzi a nekdo to oznami aj s dukazi co by mu hrozilo? Kdyby slo dohromady kolem 20 000kc? Dekuji za odpoved zetrik..
 • kazzi  - Podvod ?
  Dobrý den, kdybych koupil vůz od jednoho kluka ale v TP byl psaný jiný majitel a chtěl jsem ho přihlásit a zfalšoval jeho podpis. Jaký trest mi hrozí ?
 • Petr  - Podvodníci s auty
  Dobrý den, když to napíši stručně, tak vidina nového auta mi zastínila mysl na kolik, že jsem si pořádně nepřekontroloval smlouvu při koupi vozu. Po pár hodinách (když jsem sice auto měl, ale peníze i chlápek byli dávno pryč), jsem si uvědomil, že jsem si nezkontroloval ani jeho občanku. Takže jsem zjistil, že je smlouva psaná na fiktivní osobu. Další fakta, které jsem se o voze dověděl později už nebudu uvádět. Tuto osobu jsem schopný najít, identifikovat, ale nejsem si jistý, jestli ho naše právo dokáže usvědčit. Dokážete mi poradit, co s tím? Děkuji. G.
 • Michaela Jandová  - podvod
  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se jedná o podvod, kdy mě dlužník neuvedl u insolvenčního soudu a zatajil dluh na nájmu, který vůči mě má. Jedná se očástku přes 20 tis. Kč. Děkuji za odpověď
 • Venca  - Podvod
  Dobrý den, jaká trest může být u podvodu v celkové hodnotě do 35 000 Kč, předem děkuji.
 • Jan Marek  - Problémy s bytovým družstvem.
  Vedení bytového družstva prosazuje naprosto pro družstvo nevýhodné odprodeje majetku. Zhrubac jen za polovinu běžné ceny. Smlouvy jsou zcela záměrně postaveny tak, aby bytové družstvo bylo znevýhodněno. Děkuji
 • petr šebesta  - trestný čin podvodu s kreditní kartou
  dobrý den,rád bych požádal o radu,udělal jsem dosti velikou blbost které ted hodně lituji.Dostal jsem se do finančních problémů a začal sázet přez internet.Když mi došli vlastní finance zneužil jsem platební kartu někoho jiného.Udělal jsem to 2x,jednu ze které jsem vybral tímto způsobem 15.500kč jsem uhradil a druhou ted v součastné době řeší policie ale ta částka je o mnoho vyšší cca 150.000kč.Samozřejmě u podání vysvětlení nechci a nebudu nic zapírat a jsem ochoten se s poškozeným domluvit na splacení dlužné částkypo splátkách,nerad bych šel do vězení za takovou blbost.Můžete mi prosím poradit co dál.Děkuji
 • honza  - podvod na mzdě
  Dobrý den,myslíte si též,že,když mi zaměstnavatel zaměstnává s vědomím,že jde firma pod vodu a že nebude schopen mi za odvedenou práci vyplácet mzdu dle smlouvy a vzniklou situaci neřeší. Že se dopouští svým jednáním na mě podvodu. Pokud skončím a nedostanu zaplacenou mzdu, protože nezbyla firmě žádná finanční hotovost.
 • dok
  Dobry den prosim vas potreboval bym poradit, stihaji mne za fakturace ktere sem ne delav, bohužel na fakturach je moje razitko a podpis, v tu dobu sem byl jedntel společnosti. Co mne za to muže byt a jak mam z toho ven, prosim mužete mi poradit dikuji mnoho krat
 • Marek  - podvod- jeho následky?
  Dobrý den, Chtěl bych se zeptat: Udělal jsem docela velikou blbost, nabral jsem si od lidí peníze, že je budu investovat do půjček. Jelikož jsem, ale žádné lidi, kteří chtěli půjčit nesehnal a mým už věřitelům vypsal směnky s vysokým úrokem, začal jsem sázet. Myslel jsem si, že tím vyhraju nějaké peníze a zaplatím i úroky na směnkách u mých věřitelů. Bohužel podstatu toho, že jsem peníze dal do sázek jsem jim neřekl, proto se to nyní definovalo jako podvod. Jená se o docela vysokou částku 1 milion korun. Samozřejmě jsem ochoten se s nimi domluvit na splácení... Byla to blbost, ale teď se bojím o následky. Je mi teprve 19 let, záznam v rejstříku trestů nemám zatím žádný. Proto bych se chtěl zeptat, jaký následek z toho mohu mít. Už to je na policii. Bylo mi řečeno, že bych měl dostat podmínečný trest, ale já se stále bojím toho, abych nešel do vězení.. Děkuji za odpověˇ.
 • borinka  - rada ohledně podvodu
  Dobrý den.ptám se za přítele jaké jsou sankce u podvodu(je obžalován)za 30000kč z kterých už splatil 9000Kč.Letos mu má skončit podmíněný trest.Moc děkuji za odpověd
 • jindra  - prosba
  dobry den chtel bych se zeptat jake jsou hranice trestu podvodu odstupnovane kdyz dejme tomu udela nekdo podvod za 50tisic nebo za 2tisice nebo za 100tisic dekuji za odpoved
 • katerina
  dobry den potrebuji nutne poradit.před rokem jsem byla uživatel pervitinu jeste z mou koleginí.vždy jsme si to davaly v praci na rozjezd.jednoho dne jsme spolu upekli plan že podstrci ,me falesny dokument o nevyplacene vyhře.ten den jsme se sešly, spolu to projednali ona navrhla jak lup podelíme.jelikož jsem ja nemohla na tu hernu kde se to melo konat,sla tam ona vylakala druhou kolegini ven ,pak nenapadne podstrcila falesny protokol.v zapetí prisla nami smluvena pani si vyzvednout vyhru.jelikož tam nebylo tolik penez odesla z nepořízenou.vse prasklo na kolegini zatlacily proto že byla na kamerach a ona napsala cest.prohl.že jsem ji do toho navrtala ja a zadnou odmenu jsem ji nepřislibila.popsala i tu ženu,,kam jsme jely a taK.PROSTĚ ME UDALA PŘITOM TO BYL SPÍSE JEJI NAPAD.odhalailo se že znam tu ženu co vyzvedavala dokument a ta vypovedela take v muj neprospech.celou dobu jsem byla pod vlivem drog.chvilku po teto akci jsem dostala toxickou psychozu a nastoupila jsem dobr.lecbu.nyni jsem uplne cista ale trestni stihani je na me stale.nevim jak s toho ven jestly mam vse doznat jak to opravdu s tim planem bylo nebo jesly soud mi trest da jiny když jsem byla pod vlivem drog prosim moc o odpoved.ješte nikdy jsem nebyla trestana,vedu spoředany život a společně z mim mužem vychovavame dve deti.Kolegine co to semnou upekla je bezdetna,v praci za barem prodavala omamne latky ktere doma z přitelem pestovaly,prodejem si vydělavala na sve dluhy a najemne proto že jeji přitel byl nezamestnany.drogy jsem měla pouze od ní kde je ona brala netusim.toto jsem vubec do spisu neuvedla,ale asi to budu muset u p.č.r objasnit.muže te mi poradit jak postupovat,mam dodat nake doznaní a nahlasit všechny skutky,nebo čekat na soud,nevim jak na to trest klidně ponesu,ale zpravedlivě i z moji koleginí a ne jen ja aby mi daly organizovany zločin,i když se vlastně nic nestalo.
 • Petr.jonka  - PODVOD a ZPRONEVĚRA
  Dobry den , chtel jsem se zeptat . Asi pred tremi roky jsem od kamarada prevzal penize v castce 5200 ,- stim ze mu slibim PC . Bohuzel jsem to nedodrzel a nevratil . Tedkom jsem stihan a chtel jsem se zeptat co mi za toto hrozi kdyz jsem v zivote nebyl trestany a jsem ochoten mu to vratit kdykoliv .Uz jsem taky nejake penize mu zaslal . Dekuji mnohokrat
Přidat komentář
UPOZORNĚNÍ:
Komentáře neslouží ke vkládání dotazů našim právníkům, ale k okomentování tématu.
Pokud nechcete zveřejnit své jméno, uveďte smyšlené nebo přezdívku.
Dotaz můžete vložit každý lichý týden v pondělí po 10. hodině zde: Vložit běžný dotaz
Kontakt:
Komentář:
Security
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).
 

Další články této kategorie

Vyhledávání

Co je nového?

 • 29.1.2016 rekordní návštěvnost - 16.053 lidí
 • od 16.8.2016 je ve webu přes 28.000 stránek s dotazy a odpověďmi
 • od 6.9.2016 má poradna na Facebooku přes 10.500 fanoušků!
 • další přijímání dotazů zdarma 24.10.2016 zde

Kdo odpovídá?

Na vaše dotazy odpovídá:
JUDr. M. Novotná
JUDr. E. Chroumalová (prac. pr.)
Mgr. K. Viktorýnová (exekuce)
Mgr. L. Mohyla
Mgr. J. Vopička
Mgr. V. Nováková (soc. pracovnice)
Mgr. V. Křížová (online chat, vzory)
Mgr. P. Lukášová (dědictví)
Mgr. H. Wernerová (přednostní dot.)
Mgr. M. Jantoš (ins., obč. a obch. pr.)
Mgr. Š. Ocelíková (spr., trest., rodinn. pr.)
Mgr. R. Dostál
Ing. M. Janečková - daň. poradce
___________________________
Kdo v minulosti odpovídal:
Mgr. P. Vránová (notář)
Mgr. D. Pluhařová
Mgr. J. Rosák
Mgr. K. Štěpánková
Mgr. M. Zeman
Mgr. J. Koutný
Mgr. Z. Důjková
Mgr. E. Stránská
Mgr. M. Tokarová
JUDr. E. Cempírková
Mgr. Z. Divišová
Mgr. M. Janovcová
Mgr. E. Kratochvílová
Mgr. I. Spirová
Mgr. M. Steuerová
Mgr. B. Slováková
Mgr. I. Hrdinová
Mgr. G. Slavíková
Mgr. R. Jakešová
Mgr. S. Šedivá
Mgr. L. Košťál
Mgr. D. Stejskal
Mgr. L. Némethová
Ing. R. Hanzalová (daň. poradce)
Ing. E. Vysekalová (daň. poradce)
Mgr. I. Žilinčíková
Bezplatná poradna ve finanční tísni
www.financnitisen.cz
Volejte zdarma
v pondělí 800 722 722

Návštěvnost

TOPlist
Detaily statistik
Počítadlo od 13.2.2009
Návštěvy srpen 2016: 286.339

Počet stránek v systému:
28.737

Banner