Chtěla bych se zeptat od kolika let dítěte je možné dát otci dítě? Dceři je teprve 2,5 roku, její otec ji vidí jednou za 14 dní na víkend. Chtěl by ji i přes noc. Dřív kdy s námi ještě otec bydlel, tak se k ní moc dobře nechoval. Dcera nechce být na noc ani u babiček, které dobře zná a v noci vyžaduje pouze mě, jinak pláče a stálé se pořád v noci budí.

Takže vím že kdyby ji na noc měl a ona celou noc probrečela, tak by mi dceru nepřivezl, protože ji má mít tak ji bude mít za každou cenu. Kolikrát pláče, když si pro ni jede a i přes to, že dcera jet s ním nechce, tak ji odveze s tím, že jí má mít ať chce nebo ne. Takže se toho bojím jak by to dopadlo, kdyby jí už měl mít. Je zákonem daná nějaká věková hranice věku dítěte a nebo je to na dohodě rodičů? Děkuji, Jitka.

ODPOVĚĎ:
Žádná věková hranice, od kdy může být dítě s druhým rodičem přes noc zákonem stanovená není, vše je individuální a záleží na vzájemné dohodě rodičů. Pokud dohoda mezi Vámi a dceřiným otcem nebude možná (Vy budete požadovat styk s dcerou pouze přes den a její otec bude trvat na styku přes celý víkend), může se dceřin otec se svým požadavkem obrátit na soud a požadovat soudní úpravu styku s dcerou. Vy pak při soudním řízení můžete argumentovat tím, že dcera není na kontakt přes noc zvyklá, ale bude záležet na soudu, jak celou záležitost posoudí a rozhodne.