Přebírám byt, kde jsme se dohodli v kupní smlouvě seznam věcí, které v bytě při předání budou. Při revizi seznamu jsme narazili na to, že paní majitelka si odvezla i věci, které jsme si dohodli, že v bytě zůstanou. V ideálním případě bychom přejímací protokol nepodepsali a počkali, až budou věci zpět. To bohužel nelze, protože jsme tlačeni se vystěhovat z pronájmu.

Chceme tedy převzít byt s výhradou, že věci, které byly odvezeny nad rámec dohodnutý v kupní smlouvě, původní majitelka navrátí zpět. V kupní smlouvě je pro tento případ sjednána sankce v výši xxx Kč za každý den zpoždění. Zajímalo by nás
1) zda je možné byt přebrat, aby současně platila sankce v kupní smlouvě nebo pokud byt přebereme, byť i s výhradou, tak penále z kupní smlouvy již nadále není v platnosti
2) co by mělo být uvedeno v Protokolu o převzetí, aby klauzule o sankcích při předání bytu byla nadále v platnosti.
_
V kupní smlouvě na byt je uvedeno, že byt je prodáván "s kuchyňskou linkou včetně příslušenství". Nicméně paní majitelka po podepsání kupní smlouvy trvá na tom, že ostrůvek není součástí příslušenství a chce si jej odvézt. Je tedy ostrůvek nebo není součástí příslušenství? Děkuji Milena

ODPOVĚĎ:
Byt můžete bez problémů převzít a do předávacího protokolu zaznamenat výhrady, které k převzetí máte. Tj. ve vašem případě seznam věcí, které byly odvezeny. Následně písemně vyzvěte původní majitelku, aby věci, které měly zůstat v bytě, do bytu vrátila. Pokud tak neučiní, lze se samozřejmě domáhat sankce, pokud ji máte ve smlouvě uvedenu a k tomu i vydání věcí, které odvezla - i soudně.
Nevím přesně, co rozumíte pojmem "ostrůvek kuchyňské linky", nicméně celá kuchyňská linka je dle práva chápána jako součást bytu a pokud není ve smlouvě výslovně uvedeno, že jste se dohodli, že si ji paní odveze, pak si ji odvézt nesmí a bylo by možné to kvalifikovat jako trestný čin krádeže, pokud by tak učinila.