23.3.2016 jsem prodal auto p. Xxxxxxx pro firmu HP Cars ČR, předal mu velký a malý techničák s tím, že nový majitel v následujícím týdnu udělá evidenční kontrolu a povinné ručení, a druhý den jsem zrušil povinné ručení na toto vozidlo na mé jméno. Po měsíci, když se nic nedělo jsem se pokoušel zavolat p. Xxxxxxxxxx, bezúspěšně.

Dovolal jsem se p. Yyyyyyyyy, majiteli firmy, a ten mi sdělil že evidenční kontrola nejde udělat jen tak, a že jelikož je to v mém zájmu, přiveze mi auto zpět, abych si to zařídil. To jsem odmítl protože jednak jsem auto měsíc neviděl a nevím co s ním prováděli, a hlavně to má zařizovat kupující. Pouze jsem na Internetu zjistil, že auto pojistili od 2.4. Informoval jsem se na registru, tam pouze registrují, na nikoho auto bez jeho souhlasu nepřevedou a pokuty nevymáhají. Je sice špatný zákon, ale nic s tím neudělají. Kancelář pojistitelů mě také ujistila že po mě nic požadovat nebudou, a Policie ČR mi sdělila, že vše můžu nahlásit, ale pak to použít při soudním sporu. Sám bych se udal, že jsem něco, na co nemám páky jak, nezařídil. Jak postupovat prosím. Děkuji. Petr

ODPOVĚĎ:
Vámi zmiňovaná novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích zavedla značné změny v systému přepisu vozidel, kdy nyní je možné vozidlo přepsat pouze na základě společné žádosti původního vlastníka a vlastníka nového (tedy společná přítomnost těchto osob na úřadu), popř. přepis vozidla na základě plné moci s úředně ověřeným podpisem.
Evidenční kontrola je povinnou podmínkou pro přepis vozidla na nového vlastníka, bez této kontroly není možné přepis žádným způsobem uskutečnit.
Pokud máte s kupujícím uzavřenou písemnou smlouvu o prodeji tohoto vozidla, a tato smlouva obsahuje ujednání o tom, kdo je povinen provést evidenční kontrolu, je možné se domáhat splnění této povinnosti soudní cestou (nejdříve je nutné vyzvat kupujícího předžalobní upomínkou, vzor zde: http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/ke-stazeni/obcanske-pravo-vzory/predzalobni-upominka-vyzva-k-uhrazeni-dluhu-vzor-ke-stazeni-zdarma-novy-obcansky-zakonik-2014).
Pokud písemnou smlouvu nemáte, i tak můžete využít výše uvedenou předžalobní upomínku, nicméně pokud na ni nebude ze strany kupujícího adekvátním způsobem reagováno, dalším navazujícím krokem může být pouze soudní řízení.
Jestliže ovšem nevlastníte řádné písemné podklady, bude v tomto soudním řízení značně obtížné prokázat, že se kupující k této povinnosti zavázal.