Slyšel jsem, že o právní způsobilosti např. nemocného člověka rozhoduje psychiatr nebo psycholog. Prosím na základě jakého je to zákona a paragrafu? Nemůže to být třeba zákon č. 372/2011Sb. ? Děkuji a jsem s pozdravem Daniel

ODPOVĚĎ:
Máte asi na mysli svéprávnost člověka, tedy případné omezení některých jeho právních jednání (např. omezení nakládání s penězi, uzavírání smluv apod.) O tom vždy rozhoduje pouze soud, přičemž si vždy vyžádá znalecký posudek psychiatra-znalce. Celé řízení je upraveno v zákoně č. 292/2013 Sb. , o zvláštních řízeních soudních, konkrétně ustanovení § 34 až § 43.