Jak postupovat v případě podezření na "neobjektivní" znalecké posudky. Jedná se o tuto kauzu: Dne 25.1.2016 schválila Rada ÚMČ Praha 12 usnesení č. RXXX "Záměr směny pozemků parc. č. X/1, parc. č. X/2, parc. č. X/3 v k. ú. Modřany mezi ulicemi Malá a Nová za pozemek parc. č. XX/97 v k. ú. Modřany při ulici Novákova".

V rámci tohoto záměru byla navržena směna pozemků
- parc. č. X/1 o výměře 2.286 m2 v k. ú. Modřany
- parc. č. X/2 o výměře 2.061 m2 v k. ú. Modřany
- parc. č. X/3 o výměře 90 m2 v k. ú. Modřany
Cena pozemků o celkové výměře 4437 m2 byla stanovena znaleckým posudkem č. Z-2015 ve výši 12.580.000 Kč (cena 2835 Kč za m2)
za pozemek.
- parc. č. XX/97 o výměře 4.975 m2 v k. ú. Modřany
Cena pozemku byla stanovena znaleckým posudkem č. Z-2015 ve výši 12.160.000 Kč (cena 2444 Kč za m2).
Dne 23.2.2016 byl na poslední chvíli na program zasedání Zastupitelstva ÚMČ Praha 12 doplněn bod "Směnná smlouva na pozemky parc. č. X/1, parc. č. X/2, parc. č. X/3 v k. ú. Modřany mezi ulicemi Malá a Nová za pozemek parc. č. XX/97 v k. ú. Modřany při ulici Novákova". Tento bod byl schválen jako usnesení č. Z-16. ÚMČ Praha 12 nabízí ve směně pozemek s kódem VN (Výroba nerušící) o výměře 4.975 m2, kde nový vlastník chce postavit supermarket, za sousední pozemky s kódem ZMK (městská zeleň) o celkové výměře 4.437 m2, kde je z části zelená plocha a z části komunikace. Takže laicky řečeno za bezcenné pozemky dostal stavební parcelu a ještě s větší výměrou. Jakou formou lze znalecké posudky či práci daného soudního znalce nechat zrevidovat či napadnout? Jak se bránit proti nevýhodnému nakládání s obecním majetkem?

ODPOVĚĎ:
Znalecký posudek, který se zdá být neobjektivní, lze vyvrátit nejlépe dalším znaleckým posudkem, který znevěrohodní závěry toho původního. Postačilo by rovněž sepsat námitky ke znaleckému posudku, nicméně by měly být sepsány za pomoci osoby, která danému oboru rozumí, aby byly způsobilé tento znalecký posudek vyvrátit.
Bránit se proti nevýhodnému nakládání s obecním majetkem můžete tím, že se obrátíte na Krajský úřad, případně na Ministerstvo pro místní rozvoj. Pokud nebude tato cesta úspěšná, lze napadnout realizovanou směnu žalobou o určení neplatnosti právního jednání podanou k místně příslušnému prvostupňovému (Okresnímu či v Praze Obvodnímu) soudu.