Můj přítel je cizinec. Přes rok jsme spolu bydleli v garsonce, oficiálně to byl ateliér. Při prodlužování víza nám bylo řečeno, že nám to na tuto smlouvu neprodlouží. Byt nesmí mít status ateliér. Tak jsme se přestěhovali. Vizum poté příteli prodloužili. Existuje nějaká možnost podat si vízum na sloučení, když jsme jen partneři?

Budou nám případně akceptovat, že jsme spolu žili v ateliéru? Jak se postupuje v případě žádosti pro vízum na sloučení? Vízum musí přítel každý rok prodlužovat, toto by bylo pro nás jednodušší. Děkuji za odpověď. Jarmila

ODPOVĚĎ:
Úpravu vízové problematiky naleznete v zákoně č. 326/1999 Sb.
Víza (bez ohledu na druh) se dle ust. § 30 odst. 3 tohoto zákona udělují na dobu max. 1 roku.
Vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem převzetí povolení k dlouhodobému pobytu za účelem společného soužití rodiny („vízum na sloučení“) se uděluje s platností na 6 měsíců, tedy využití této varianty není ve Vašem případě žádoucí.