Občas po mě v některých obchodech (např. u mobilního operátora) a třeba autoservisech požadují kopii občanského průkazu. Neporušuji já tím, že občanku vydám ke kopii, nebo druhá strana tím, že kopii vytvoří, nějak protiprávně? David.

ODPOVĚĎ:
Přímo v zákoně o občanských průkazech je uvedeno, že je přestupkem, pokud si někdo bez souhlasu okopíruje občanský průkaz, případně pokud si bez souhlasu ponechá kopii OP. Pokud jste s kopií souhlasil a podepsal případně dokument, ve kterém souhlasíte s pořízením kopie nebo další pojednání o ochraně osobních údajů, je to v pořádku.
Občanský průkaz se dále nesmí brát do zástavy (OP není majetkem občana, ale státu). Za tento přestupek je pokuta až do 10 000 korun. Obecně se z důvodu případného zneužití nedoporučuje  kopírovat OP s výjimkou zákonem povinných případů, např. při ověřování podpisů u advokátů, kdy to vyžaduje přímo zákon.