V polovině prosince loňského roku zemřela moje matka. Bylo zahájeno dědické řízení a zaevidován veškerý majetek, vstupující do dědictví. Jako jediný syn zůstavitelky jsem současně jediným dědicem (účastníkem řízení). Majetek zůstavitelky byl notářem zahrnut následovně:

1)vlastnický podíl na nemovitosti - 790 tis. Kč;
2)hotovost na sporožirovém účtu - 142 tis. Kč.
Dědické řízení bude uzavřeno tento pátek 26.3.2010 a požadovanou odměnu vyčíslil notář na 13500,- Kč!
Ať počítám, jak počítám podle majetku a platného notářského sazebníku, k této částce se ani zdaleka neblížím.
Je částka odměny stanovena správně? Může soud nebo notář navýšit odměnu libovolně, když nekonal žádné mimořádné úkony, třeba mimo kancelář? Jednodušší případ dědického řízení už asi neexistuje, jaké mám možnosti? Jak se v této situaci zachovat? Vendelín

ODPOVĚĎ:

V notářském tarifu je odstupňovaná odměna dle hodnoty dědictví. (§13 notářského tarifu). Dále má nárok na náhradu hotových výdajů (dle § 16 notářského řádu).
Dle mého názoru je tedy odměna notáře v souladu s právními předpisy.