Pán dluží na výživném 16.000 Kč a byli mu nařízeny srážky ze mzdy, jelikož soud sám přišel na to, že je již zaměstnán. Mimo to, dlužil matce dítěte asi 15.000 Kč za polovinu věcí výdajů na dceru, hory, diptrické brýle, škola atd, které matka 10 let platila sama. Ústní dohoda, že jak bude mít peníze něco pošle za výdaje na dceru.

Po mnohé z urgencí něco začal posílat (v době kdy nebyl oficiálně zaměstnaný), celkem 11.000 Kč, během asi půl roku. Peníze zasílal ve stejné výši, jak byli určeny alimenty 2.000 Kč na účet matky. Nyní je již zaměstnán a byli nařízeny srážky ze mzdy na výživném a on zdokladoval soudu ty částky, které matce zasílal za výdaje na dceru s tím, že to bylo výživné. Matce přišel dopis od soudu, že povinný zaslal na výživném 11.000 Kč, ale vzhledem k tomu, že jsou peníze zasílány na účet, není zřejmé, zda se jedná skutečně o výživné pro nezletilou. Moje otázka zní, zda může matka sdělit soudu, že zaslané částky nejsou platby za výživné a zda bude nějak muset vysvětlovat, za co částky jsou? Pán bude stát za svým, že to výživné bylo, ale na výpisu z účtu není nikde napsáno, že bylo zasláno výživné, je tam pouze ta stejná se opakující částka. Děkuji pěkně za odpověď. S pozdravem Hanka

ODPOVĚĎ:
Jestliže má otec dcery soudně stanovené výživné, je povinen toto výživné hradit  v pravidelných měsíčních splátkách a v určené výši. Otec už ale není povinen přispívat matce na další náklady nad rámec výživného. Pokud tak dobrovolně činí, je to jeho dobrá vůle, nikoliv povinnost. Jestliže částka, kterou dceřin otec matce zasílal, nebyla výživným, ale splátkou mimořádných výdajů, může to matka sice soudu sdělit, ale pokud ji soud vyzve, aby doložila, za co jí dceřin otec peníze dlužil, může se snadno ocitnout  v důkazní nouzi.
Pokud mezi matkou a dceřiným otcem existovala pouze ústní dohoda o splátkách mimořádných výdajů, může být obtížné její existenci  - a tím i existenci dluhu - prokázat. Bude tedy záležet na tom, zda matka dítěte může dokázat, že dceřin otec uznal, že má vůči ní nějaký dluh - zda má uschované například e-maily, SMS zprávy nebo má k dispozici svědky, kteří by jí potvrdili existenci ústní dohody. Pokud matka nemůže existenci dohody a tím pádem vznik dluhu prokázat, je pravděpodobné, že soud bude zaplacené peníze skutečně považovat za splacení části dlužného výživného. Jestliže matka považuje výši výživného, kterou dceřin otec hradí, za nedostatečnou, může si zkusit požádat o zvýšení výživného.