Nedávno mi bylo 18let, odešla jsem ze zařízení pro mládež (ústavní výchova) a nyní bydlím sama v domově na půl cesty. Otec mi platí výživné. Matka je zbavená veškerých práv vůči mně. Je povinna mi platit výživné? Hana Weiglová

ODPOVĚĎ:
Zbavení rodičovské zodpovědnosti nezbavuje Vaši matku vyživovací povinnosti. Můžete tedy po ní i nadále požadovat výživné. Vzhledem k tomu, že Vám již bylo 18 let, musíte podat sama soudu návrh na stanovení výživného. Vzhledem k Vaší situaci můžete požádat soud o přidělení bezplatné právní pomoci za účelem sepsání tohoto návrhu. Potřebný formulář naleznete na podatelně soudu. Můžete žádat výživné až tři roky zpětně.