Mám syna, který má 14 let. Je v mé péči. Před 10 dny jsem zjistil, že nejsem jeho biologický otec dítěte. Chci se o díte dále starat, ale chci vyzvat matku k odpovědnosti za duševní újmu dítěte i mou, pohrdání důstojností a nárok na výživu dítěte za ty roky. Mohu ji zažalovat? Svatopluk

ODPOVĚĎ:
Žalovat matku za duševní újmu svou a dítěte určitě můžete, ale zatím neexistuje předchozí soudní rozhodnutí v podobné věci. Proto půjde o velmi nákladný a dlouhotrvající proces, s nejistým výsledkem. Pokud jde o výživné na syna, jste matrikový otec, a v tuto chvíli již nemůžete otcovství popřít, takže ani nemůžete žádat o náhradu výživného.