Manžel má z prvního manželství dceru, která má 19 let. Teď v květnu ukončila studium na střední škole. Studovat již dál nechce. Manžel na dceru pravidelně  platil každý měsíc výživné a teď se dozvěděl, že ukončením studia končí jeho povinnost placení alimentů. Chtěla jsem se zeptat, zda tomu tak skutečně je? Matka jeho dcery totiž trvá na tom, aby bylo placeno dále.
Jana

ODPOVĚĎ:
Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do doby, než je dítě schopno se samo živit.

Pokud dcera nebude po ukončení střední školy dále studovat, vyživovací povinnost zpravidla končí (neskončila by např. v případě závažných zdravotních problémů dítěte, pro které není dítě schopno nastoupit do zaměstnání a samo se živit a podobně).

Pokud jde o dobu prázdnin, obecně prázdniny náleží ke školnímu roku, a vyživovací povinnost tedy trvá i během nich. Pokud ovšem potomek nenastoupí do zaměstnání, nebo se nepřihlásí do evidence uchazečů o zaměstnání  u úřadu práce a nepobírá vlastní příjem, ať už z pracovního poměru, nebo ze sociálního zabezpečení, na výživné již nemá nárok.

Považuje se totiž, že je již schopna se sama živit. Lze tedy říci, že od září 2009 Váš manžel nemusí na svou dceru již výživné platit. V případě pochybností věc řešte s advokátem.