Mám jako babička právo na vídání se s vnoučetem? Naděžda

ODPOVĚĎ:
Ano, máte. Zákon o rodině upravuje styk prarodičů a vnuků na styk. Nedojde-li k dohodě a bude-li to vyžadovat zájem dítěte a poměry v rodině, soud může styk upravit (přikázat). To se děje často u rozvedených párů, kdy jeden z rodičů zamezuje prarodičům v setkávání.

Pokud selže rodina (rodiče se o dítě nestarají), mohou prarodiče být poručníky, pěstouny nebo jim může být dítě svěřeno do náhradní výchovy. Osvojení je ale vyloučené.