Má bývalá žena se odstěhovala na Sicílii i s mou dcerou, na kterou platím výživné. Soudem mám stanoveny návštěvy,ale ty nemohu z pochopitelných důvodů dodržovat. Mohu s tímto problémem něco dělat soudně? Úmyslně zapírá moje hovory a nepředává vzkazy. Děkuji za odpověď. Richard

ODPOVĚĎ:
Dobrý den, soud by měl stanovit návštěvy s ohledem na změnu bydliště Vaší dcery a zároveň nařídit matce, aby umožnila kontakt. Navíc vzhledem k § 27 odst. 2 zákona o rodině je opakovaně bezdůvodné bránění oprávněnému rodiči ve styku s dítětem považováno za změnu poměrů vyžadující nové rozhodnutí o výchovném prostředí a soud péče o dítě by na to měl reagovat.

Matka nemá povinnost dítě předat, nýbrž umožnit styk. Povinnost dítě si vyzvednout je na otci. Toto je však výjimečná situace a vzhledem ke vzdálenosti a soud bude jistě uvažovat i o změně výchovného prostředí.