Dobrý den. Můj přítel dostal od rodičů rodinný domek s věcným břemenem (dožití rodičů). V zimě se chceme vzít a tak se chci zeptat, jestli se to dá nějak udělat, aby byl dům jeho i můj. Děkuji. Martina.

ODPOVĚĎ:
Muž a žena, kteří chtějí uzavřít manželství, mohou smlouvou uzavřenou formou notářského zápisu upravit své budoucí majetkové vztahy tj. zúžit nebo rozšířit budoucí společné jmění manželů (SJM).

Zákon tedy umožňuje, aby společné jmění manželů tvořily i věci, které zákon ze společného jmění vylučuje (vzhledem k tomu, že dům byl nabyt před manželstvím, jak asi správně tušíte, neměla byste na něj po uzavření sňatku vlastnické právo).

Je však třeba, aby taková dohoda byla písemná a uzavřená formou notářského zápisu. Je tedy nutné obrátit se na notáře, který dohodu sepíše a stvrdí.

Spolumajitelné nemovitosti budete až po zapsání do katastru nemovitostí.