Prosím o radu, co dělat, když si manžel bere neustále úvěry, které manželce zapírá a má problémy se splácením. Nemám přehled kolik již  má manžel dluhů a kolik celkem dluží a mám obavy aby ty dluhy jednou nepřešly na mě. Jak se mohu bránit? Děkuji za odpověď, Tereza

ODPOVĚĎ:
Pokud se o konkrétním úvěru dozvíte, máte právo se dovolat jeho neplatnosti.
Mimo obvyklou správu majetku totiž mají dle zákona manželé rozhodovat společně a pokud tak nečiní, právní úkon je neplatný. Ale to jen a  pouze pokud se té neplatnosti dovoláte (§ 145 odst.2 občanského zákoníku).

Druhou možností je, že soud může ze závažných důvodů na návrh některého z manželů zúžit společné jmění manželů až na věci tvořící obvyklé vybavení společné domácnosti. Třetí osoby (věřitelé) však musí vědět o takovém zúžení, jinak je to vůči nim neúčinné.