V roce 2008 jsem se rozvedla.V průběhu manželství jsem byla natolik velký blázen, že jsem si vzala jen pro manžela půjčky a auto, jelikož měl dluhy a mu by nic nikdo nedal.Věřila jsem mu že vše platí, protože se o finanční věci staral on a já mu výplatu dávala. Potom jsem se ale dozvěděla, že platil nepravidelně nebo vůbec. Začaly chodit exekuce, ale domluvila jsem se na splátkách a splácím. Rozvedla jsem se, ale 1 rok vůbec neplatil ani alimenty. Když jsem chtěla udělat majetkové vyrovnání, tak mi oznámil, že je přihlášen trvale na obecním úřadě a k výplatě dostává minimum a zbytek tzv. na ruku a že nic platit nebude, že si našel novou rodinu a ať jsem prý ráda, že sice nepravidelně, ale platí alimenty na naše nezletilé dítě. Můj současný přítel mi zatím finančně pomáhá, protože beru mateřskou a ty alimenty, splácím měsíčně 7.500Kč a začala jsem podnikat ve službách. Teď mi ale došla další exekuce 100.000 Kč za za půjčku 20.000 Kč, volala jsem tam a chtěla splátkový kalendář, ale chtěji po mě buď 50.000 Kč a 6000 Kč měsíčně nebo 10.000 Kč měsíčně, jinak na nic nepřistoupí. Nevím co už mám dělat. Tolik peněz nemůžu nikdy při mateřské dovolené vydělat. Oddlužnění u mě nepřipadá v úvahu, protože jsem na mateřské dovolené a podnikám. Vím,že je to moje chyba a blbost, ale existuje nějaké jiné řešení? Splatila jsem už tak 300.000 Kč, ale už nevím jak dál. A bývalý se jenom směje. Renáta

ODPOVĚĎ:
Obávám se, že bez majetkového vypořádání se Vaše situace nezlepší. Byť je Váš bývalý manžel zadlužený a určitě nikde nevykazuje žádný majetek, soud bude posuzovat rozdělení aktiv a pasiv, které tvořili Vaše společné jmění manželů, objektivně a pravděpodobně nenechá ležet všechny dluhy na Vás, tak jak to máte teď. Bohužel jiná legální cesta není.
Váš bývalý manžel musí platit výživné, pokud tak nedělá, jedná se o trestný čin zanedbání povinné výživy. Pokud nebylo zatím výživné dohodnuté, podejte k soudu návrh na určení výživného. Pokud i nadále nebude plnit svou vyživovací povinnost, postupujte dle našich rad, které jsme opakovaně ve webu uváděli.