Počet stránek ve webu: 35.880

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 258752592 / 0300 . Děkujeme! Financování poradny - info.

Manžel chce ode mne odejít. Máme 2 děti (23 a 19 let), obě ještě studují. Máme dům ve společném vlastnictví a firmu, v níž máme poloviční podíl (¼ já, ¼ manžel). Manžel nabízí, že mi nechá celý dům, aby se náš rozchod nedotknul firmy a dalších společníků. O auditu nechce ani slyšet, takže netuším, jestli je to spravedlivé.

Navíc jeho příjem je v průměru 60 tis. měsíčně, můj asi 22 tis. Říká, že se o děti postará (oblečení, škola …). Mám i já nějaké právo na finanční dorovnání, když máme tak rozdílné příjmy, abych si alespoň částečně zachovala dosavadní životní standard? Děkuji. Pavlína

ODPOVĚĎ:
Podle § 697 nového občanského zákoníku a § 91 zákona o rodině platí, že manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost v rozsahu, kerý oběma zajišťuje zásadně stejnou hmotnou a kulturní úroveň. Během trvání manželství tudíž máte právo na stejnou životní úroveň jako Váš manžel.

V případě rozvodu manželství by samozřejmě došlo k vypořádání společného jmění manželů SJM, pokud se s manželem nedohodnete jinak. Vzhledem k tomu, že neznám finanční situaci firmy, ve které máte s manželem podíl, nemohu se vyjádřit k tomu, zda je pro Vás výhodnější přistoupit na manželův návrh a nechat si dům nebo trvat na řádném majetkovém vyrovnání.

Co se týče výživného po rozvodu manželství, na něj by Vám dle § 760 nového občanského zákoníku vznikal nárok pouze tehdy, pokud byste nebyla schopna se sama živit a tato Vaše neschopnost by měla svůj původ v manželství (například absence zaměstnání z důvodu péče o děti), což pravděpodobně nebude Váš případ.