Manžel je alkoholik, již s ním nesnesu dále žít. Chci požádat o rozvod, on trvdí, že pokud nebude s rozvodem souhlasit, tak nás u soudu nerozvedou. Je to pravda? D.

ODPOVĚĎ:
Ne, nemusíte se bát, pravda to není. Nesouhlas s rozvodem manželství Vašeho manžela je jen jeho procesním stanoviskem. Pokud soud dospěje k názoru, že je manželství hluboce a trvale rozvráceno a není naděje na obnovu manželského soužití, vaše manželství bude rozvedeno.

Nelze uplatnit ani tzv. tvrdostní klauzuli (na základě které by soud mohl odmítnout rozvod), protože tvrdíte, že je Váš manžel alkoholik. Nesplňuje tedy podmínku, že se na rozvratu manželství převážně nepodílel.

Na Vás by zřejmě pak bylo, abyste prokázala, že manžel opravdu nadužívá dlouhodobě alkohol. Snad to ale soud nebude řešit tak detailně.

Každopádně pokud byste s manželem nežila nejméně 3 roky, soud by manželství každopádně rozvedl.

Více viz též: