Žiji přes 30 let s manželkou v rodinném domě, který patří jejím rodičům. Jaká jsou má práva užívat tento rodinný dům po rozvodu? Kdy lze mé užívací právo zrušit? Kdy se musím vystěhovat? Jaké mohu uplatnit nároky v souvislosti s tím, že "přicházím o střechu nad hlavou"? Děkuji, Emil

ODPOVĚĎ:
Domnívám se, že nemáte žádnou nájemní smlouvu a proto je Vaše užívací právo je tedy momentálně odvozeno od práva užívat byt Vaší manželkou, a po rozvodu nemáte žádné právo v tomto bytě zůstat. A to, i kdyby tento dům manželce její rodiče darovali. Máte pouze právo na úhradu nákladů, které jste do této nemovitosti vložil, pokud je můžete dokázat - tedy, pokud máte doklady. Vystěhovat se budete muset pravděpodobně v okamžiku rozvodu.